Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհուրդը բարձրացրել է տոկոսադրույքը եւ այն հաստատել 7,75% մակարդակի վրա: Այդ մասին հաղորդել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավաջյանը: Նրա խոսքով, այդ որոշումը ԿԲ Խորհուրդն ընդունեց ճգնաժամի պայմաններում դրամի անկման պահպանվող միջավայրը եւ ներքին պահանջարկի դանդաղեցված տեմպերը հաշվի առնելով, որոնք նպաստում են դրամի անկման ցածր մակարդակի ձեւավորմանը: «Այնուամենայնիվ, տարադրամի անկման պայմաններում իրական է դառնում դրամի անկման նպատակային ցուցանիշի բարձրացման ռիսկը»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Կենտրոնական բանկը վերջին անգամ տոկոսադրույքը փոփոխել է 2009թ. փետրվարի 10-ին, երբ այն իջեցվել էր 0,25 տոկոսային կետերով մինչեւ տարեկան 6,75 %:
Տարադրամի բորսային սեփական միջամտության սահմանափակման եւ լողացող կուրսի քաղաքականությանը վերադառնալու մասին ԿԲ այսօրվա որոշման արդյունքում մի քանի ժամվա ընթացքում Հայաստանում դոլարի փոխարժեքը բարձրացել է միչեւ 360 դրամ մեկ դոլարի դիմաց, եվրոյի փոխարժեքը հասել է 440 դրամ մեկ եվրոյի դիմաց: Դեռեւս երեկ դոլարի փոխարժեքը փոխանակման կետերում կազմում էր 305-310 դրամ մեկ դոլարի դիամց, եվրոյի փոխարժեքը` 387 դրամ: Դրա հետ մեկտեղ, ԿԲ գնահատմամբ, 2009 թվականին դոլարի միջին փոխարժեքը նախատեսվում է 360-380 դրամ մակարդակով:

3 Март 2009 - 15:32 AMT
Совет Центробанка Армении повысил ставку рефинансирования и установил ее на уровне в 7,75%. Об этом сообщил председатель Центробанка Армении Артур Джавадян. По его словам, это решение Совет ЦБ принял с учетом сохраняющейся на мировых рынках в условиях кризиса дефляционной среды и замедленных темпов роста внутреннего спроса, которые способствуют формированию низкой инфляции. «Тем не менее, в условиях девальвируемой валюты становятся реальными риски превышения целевого показателя инфляции», – сказал он.
Напомним, что Центробанк Армении последний раз изменял ставку рефинансирования 10 февраля 2009 года., когда она была снижена на 0,25 процентных пункта до 6,75% годовых.
В результате сегодняшнего решения ЦБ об ограничении своего вмешательства на валютной бирже и возвращении к политике плавающего курса за несколько часов курс доллара в Армении взлетел до отметки 360 др/$1, курс евро дошел до отметки 440 др. Еще вчера курс доллара составлял в пунктах обмена валюты 305-310 драмов за доллар, курс евро – 387. При этом, по оценкам ЦБ, средний курс доллара в 2009 году ожидается на уровне 360-380 драмов.