Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ է Իրաքի բանակի հետ համատեղ գործողություն իրականացնել Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) դեմ Իրաքի հյուսիսում՝ Սինջարում։
«Մենք պատրաստ ենք Սինջարում համատեղ գործողության Իրաքի հետ։ Ինչ վերաբերում է ժամկետներին, ապա նման բաների մասին նախապես չեն հայտարարում»,- ասել է Էրդողանը, գրում է «Վզգլյադը»։
Ինչպես նշել է Էրդողանը, իր բանակը կարող է «մի գիշեր» Սինջարում հայտնվել։
2019-ի հոկտեմբերին Անկարան հայտարարել էր ՔԱԿ դեմ «Խաղաղակության աղբյուր» գործողության մասին Իրաքի հյուսիսում։ Հոկտեմբերի վերջին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պայմանավորվեց Էրդողանի հետ իրավիճակն առանց արյունահեղության լուծելու մասին՝ արդյունքում թուրքական զորքերի գործողությունը կասեցվեց։ Իսկ 2020-ի հունիսին Էրդողանը զորք մտցրեց Իրաքի հյուսիս։

23 Январь 2021 - 10:18 AMT
Анкара готова провести совместную с Багдадом боевую операцию против Рабочей партии Курдистана (РПК) в районе Синджар на севере Ирака. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
«Мы готовы к совместной (с Ираком) операции в Синджаре. Что касается сроков, то о таких вещах заранее не заявляют», – заявил Эрдоган, пишет «Взгляд».
Как отметил турецкий лидер, его армия может прийти в Синджар «однажды ночью».
В октябре 2019 года Анкара объявила о проведении против РПК операции «Источник мира» на севере Сирии. В конце октября президент России Владимир Путин договорлся с Эрдоганом о разрешении ситуации на севере Сирии без кровопролития. По итогам переговоров операция турецких войск в Сирии была приостановлена. В июне 2020 года Турция ввела войска в северную часть Ирака.