Այսօր Star սուպերմարկետների ցանցի ղեկավարությունը 2 ժամում դադարեցրեց իր խանութների գործունեությունը տարադրամի շուկայում առաջացած խուճապի պատճառով, որի կապակցությամբ բնակչությունը սկսեց գնել առաջին անհրաժեշտության ապրանքը: Տաղավարները դատարկվում են, իսկ սուպերմարկետների ղեկավարությունը սպասում է մթերքի գների բարձրացմանը: «Սթար» սուպերմարկետի ղեկավարությունը հրաժարվել է պատասխանել PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հետաքրքրող հարցերին, բայց հաղորդել է, որ մոտ ապագայում սպասվում է գների բարձրացում:
Մեկ այլ խոշոր սուպերմարկետի` SAS-ի ղեկավարությունը չի մտահոգվում տարադրամի շուկայում ստեղծված իրադրության մասին եւ վստահ է, որ արտասահմանյան տարադրամի փոխարժեքի եւ գների բարձրացման հետ կապված դեռեւս ոչ մի խնդիրներ չեն սպասվում: Առավոտից SAS եւ Star սուպերմարկետների ցանցում գործում են նախկին գները:
Սուպերմարկետներում տարադրամի փոխարժեքները ներկայումս. $1 – 350-395 դրամ, 1 ՌԴ ռուբլի – 9-12 դրամ, 1 եվրո – 420-505 դրամ:
Ներկա պահին, Հայաստանի տնտեսական մրցունակության պաշտպանության Պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) տվյալներով արդեն արձանագրվել է որոշ ապրանքների գների բարձրացում, բացատրություններ են ստացվել խոշոր տնտեսող սուբյեկտներից, զգուշացումներ են ներմուծվել, օրենսդրության նորմերի պարզաբանումներ են տրվել, որի շնորհիվ որոշ չափով տեղի ունեցավ գների զսպում:
Մարտի 3-ի առավոտյան` նախքան Կենտրոնական բանկի հայտարարությունը, Երեւանի տարադրամի փոխանակման կետերում միջին փոխարժեքը կազմում էր 305-310 դրամ մեկ դոլարի դիմաց, եվրոյի փոխարժեքը` 387 դրամ: Այժմ բանկերը հաստատել են տարադրամի փոխարժեքը 1 դոլարի համար 350-395 սահմաններում: Վերջին մի քանի օրը Հայաստանի բանկերը սահմանափակել են տարադրամի վաճառքը ֆիզիկական անձանց:

3 Март 2009 - 16:53 AMT
Сегодня руководство сети супермаркетов Star а 2 часа приостановило деятельность своих магазинов из-за паники на валютном рынке, в связи с чем население активно стало скупать товары первой необходимости. Прилавки пустеют, а руководство супермаркетов ждет повышения цен на продукты. Руководство супермаркета “Стар” отказалось отвечать на интересующие корреспондента PanARMENIAN.Net вопросы, но сообщило, что в скором будущем ожидается рост цен.
В другом крупном супермаркете SAS руководство не задумывается о сложившейся на валютном рынке обстановке и уверено, что пока никаких серьезных проблем с курсом иностранной валюты и скачком цен не ожидается. С утра в сети супермаркетов SAS и Star действуют прежние цены.
Курс валют в супермаркетах в настоящее время: $1- 350-395драмов, 1 российский рубль – 9-12, 1 евро 420-505.
В настоящее время, по данным Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК), уже зафиксированы повышение цен на некоторые товары, получены разъяснения от крупных хозяйствующих субъектов, вынесены предупреждения, даны пояснения норм законодательства, благодаря чему в определенной степени произошло сдерживание цен.
Утром 3 марта до объявления Центробанка, средневзвешенный курс в обменных пунктах Еревана составлял 305-308 драмов за 1 доллар США. Сейчас банки установили курс покупки/продажи валюты в пределах 350-395 драмов за 1 доллар. В последние несколько дней банки Армении ограничили продажу валюты физическим лицам.