26 Հունվար 2021 - 13:58 AMT
Ադրբեջանի քննչական մարմինները Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմից հետո հետախուզում են հայտարարել մոտ 300 մարդու, այս մասին հայտարարել է գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը, փոխանցում է Lenta.ru-ն։
Նրա խոսքով՝ 2021-ի հունվարի 1-ից հետո ապացուցվել է, որ 297 մարդ ռազմական կամ այլ բնույթի հանցագործություն է կատարել՝ ընդդեմ Ադրբեջնանի ժողովրդի։ Դատարանը որոշել է ձերբակալել նրանց։
2020-ի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը, Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ, պատերազմ էր սանձազերծել Արցախի դեմ, որն ավարտվել էր 44-օր անց միայն՝ նոյեմբերի 10-ին՝ ՀՀ, Ադրբեջանի ու ՌԴ ղեկավարների եռակողմ հայտարարությամբ։ Ավելի վաղ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով հարցին, թե ինչու չեն հրապարակվում «դավաճանների» անունները, հայտարարել էր, որ մոտ 1300 քրեական գործ է հարուցված, որոնք առնչությւոն ունեն ԼՂ պատերազմի հետ։

26 Январь 2021 - 07:22 AMT
Следственные органы Азербайджана объявили в розыск около 300 человек в связи с войной в Нагорном Карабахе. Об этом сообщил генеральный прокурор республики Кямран Алиев.
По словам генпрокурора, до 1 января 2021 года было доказано, что 297 человек «совершили военные и другие преступления против азербайджанского народа». Суд постановил арестовать их.
Документы для розыска были направлены в Национальное центральное бюро Интерпола в Азербайджане и Главное управление уголовного розыска МВД страны.
Ранее стало известно, что Азербайджан объявил в розыск 21 армянина в связи с войной в Нагорном Карабахе. Отмечается, что начиная с 27 сентября 2020 года, в связи с боевыми действиями в Карабахе были возбуждены 62 уголовных дела.
В качестве обвиняемых по этим делам привлечены 17 человек, которых в Баку называют «наемниками», а также 4 гражданина Республики Армения.