3 Մարտ 2009 - 17:13 AMT
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը ձեռներեցներին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ գների անհիմն բարձրացումից: «Իրադրությունը շուկայում հսկողության տակ է, եւ անհրաժեշտության դեպքում ՏՄՊՊՀ արձագանքը չի հապաղի»,- ասվում է Հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ:
Այսօր առավոտյան հրավիրած խորհրդակցությանը Հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը Հանձնաժողովի աշխատակազմին հանձնարարեց ընդլայնել առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մոնիտորինգը: Մոնիտորինգի ենթակա ապրանքների ցանկը հասցվել է 40-ի (25-ից), հաճախականությունն առայժմ ամենժամյա է: Արդյունքները կամփոփվեն յուրաքանչյուր օրվա ավարտին` հնարավորինս օպերատիվ արձագանքի համար: Ստեղծված աշխատանքային խումբը մոնիտորինգի ամենժամյա արդյունքներից ելնելով, ձեռնարկում է որոշակի քայլեր:
ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունում տեղեկացրել են, որ արդեն իսկ արձանագրվել են որոշ ապրանքների բարձրացումներ, որոնց առնչությամբ պարզաբանումներ են ստացվել խոշոր տնտեսվարողներից, կատարվել են նախազգուշացումներ, տրվել են օրենքի պարզաբանումներ, ինչի շնորհիվ որոշակի չափով գների զսպում է տեղի ունեցել:
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը դիմում է տնտեսվարողներին` հատկապես խոշոր ներկրողներին, մանրածախ առեւտրային գործունեություն իրականացնեղներին, շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնող սուբյեկտներին, ինչպես նաեւ արտադրողներին, ձեռնպահ մնալ դրամի լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը վերադարձի պատճառաբանությամբ գների չհիմնավորված բարձրացումներից, գերիշխող դիրքի չարաշահումներից կամ հակամրցակցային համաձայնություններից: Շուկայում իրավիճակը հսկողության տակ է եւ անհրաժեշտության դեպքում Հանձնաժողովի արձագանքը չի ուշանա:

3 Март 2009 - 17:13 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении призывает предпринимателей воздержаться от необоснованного повышения цен. «Ситуация на рынке находится под контролем, и в случае необходимости реакция ГКЗЭК не замедлит», – говорится в сообщении Комиссии.
В ходе состоявшегося сегодня утром совещания, председатель ГКЗЭК Армении Ашот Шахназарян поручил аппарату комиссии расширить мониторинг рынка товаров первой необходимости. Как говорится в сообщении пресс-службы ГКЗЭК, перечень товаров, подлежащих мониторингу, был расширен до 40 наименований против прежних 25, при этом контроль будет осуществляться в почасовом разрезе.
Итоги мониторинга будут обобщаться ежедневно в конце дня. Кроме этого, создана рабочая группа, которая будет предпринимать соответствующие шаги, исходя из почасовых результатов мониторинга.
В пресс-службе ГКЗЭК проинформировали, что уже зафиксированы случаи повышения цен на некоторые товары. В связи с этим, от крупных хозяйствующих субъектов получены разъяснения, вынесены предупреждения, даны пояснения норм законодательства, благодаря чему в определенной степени произошло сдерживание цен.
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении обращается к хозяйствующим субъектам, в особенности крупным импортерам, розничным торговцам, субъектам, имеющим доминирующее положение на рынке, а также производителям, избегать необоснованного повышения цен, а также не злоупотреблять доминирующим положением на рынке.