3 Մարտ 2009 - 18:05 AMT
Չնայած Հայաստանի ազգային արժույթի կտրուկ տատանումների ՀՀ ԿԲ նոր քաղաքականության առնչությամբ դիտարկվող բացասական ազդեցությանը, մի շարք միջազգային ֆինանսական կառույցներ հանդես են եկել դրամի լողացող փոխարժեքին անցնելու օգտին:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գնահատմամբ, հայկական ազգային արժույթը գերագնահատվել է 17-30 տոկոսով, ինչը, վաղ թե ուշ, պետք է հանգեցներ բավականին ողբալի հետեւանքների` գերսղաճի: Խոսելով, լողացող փոխարժեքին անցնելու դրական կողմի մասին, միջազգային կառույցները, մասնավորապես ԱՄՀ-ը եւ Համաշխարհային բանկը, նշում են, որ դրամի բարձր փոխարժեքի պայմաններում բարձրանում է արտահանության արժեքը, ինչը բացասական է անդրադառնում երկրի տնտեսության աճի վրա:
Միեւնույն ժամանակ, նշվում է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հաղորդագրության մեջ, լողացող փոխարժեքը մեծ չափով կնպաստի միջազգային շուկաներում երկրի միցունակության ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում տնտեսության վրա բացասական արտաքին ազդեցության չեզոքացմանը: «Հայաստանը, խելամիտ տնտեսական մենեջմենթի, պետական պարտքի ցածր մակարդակի եւ հուսալի բանկային համակարգի շնորհիվ, ի վիճակի է ամուր պաշտպանիչ գիծ ստեղծել գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում», – գտնում են Համաշխարհային բանկում:
Ինչ վերաբերում է մեդալի մյուս կողմին, մասնավորապես, Հայաստանի ազգային արժույթի փոխարժեքի անկման աստիճանին, ապա միջազգային մասնագետները ձեռնպահ են մնում ճշգրիտ գնահատականներից` սահմանափակվելով ԱՊՀ մյուս երկրների հետ համեմատությամբ: «Հայաստանի դեպքում մենք ակնկալում ենք առվել քիչ արժեքազրկում, քան Ռուսաստանում, եւ, ամենայն հավանականությամբ, փոքր-ինչ ավելի մեծ, քան Վրաստանում»,- նշում է Հայաստանում ԱՄՀ-ի ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը: Նրա գնահատմամբ, դրամի արժեքազրկման աստիճանը նման կլինի Բելառուսի եւ Ղազախստանի արտարժույթի արժեքազրկմանը` կազմելով մոտավորապես 20 տոկոս կամ շուրջ 370 դրամ մեկ դոլարի դիմաց: Կանխատեսելով ապագայում Հայաստանի տնտեսության վիճակը, Օմեսն ավելացրել է, որ Հայաստանում ակնկալվող սղաճը կկազմի շուրջ 8 տոկոս, ինչը, իրականում, այնքան էլ վատ ցուցանիշ չե: Մինեւնույն ժամանակ, ԱՄՀ-ը կանխատեսում է ՀՆԱ-ի անկում մոտավորապես 1,5 տոկոս մակարդակով: Օմեսի խոսքերով, այդ կանխատեսումը պայմանավորված է մետաղների` Հայաստանի արտահանվող առանցքային ապրանքի գներով, ինչպես նաեւ երկիր մասնավոր դրամական փոխանցումների ծավալների կրճատմամբ:

3 Март 2009 - 18:05 AMT
Невзирая на негативное влияние резких скачков курса национальной валюты Армении, наблюдавшихся в связи с введением новой политикой ЦБ Армении, ряд международных финансовых структур выступили в поддержку перехода на плавающий курс драма.
По оценкам МВФ, армянская нацвалюта была переоценена на 17-30%, что рано или поздно должно было привести к довольно плачевным последствиям – перегреву экономики и, в результате, гиперинфляции. Говоря о положительных сторонах перехода на плавающий курс, международные структуры, в частности МВФ и Всемирный банк отмечают, что в условиях высокого курса драма повышается стоимость экспорта, что негативно сказывается на росте экономики страны.
В то же время, отмечается в сообщении ВБ, переход на плавающий курс во много будет способствовать укреплению конкурентоспособности станы на международных рынках, а также нивелирования негативного внешнего воздействия на экономику в условиях глобального финансового кризиса. “Армения, благодаря разумному макроэкономическому менеджменту, низкоуровневой государственной задолженности и надежной банковской системе способна выстроить твердую защитную линию в условиях глобального финансового кризиса”, – считают в ВБ.
Что же касается обратной стороны медали и в частности степени падения курса нацвалюты Армении, то международники от точных оценок воздерживаются, ограничиваясь сравнениями с другими странами СНГ. “В случае с Арменией мы ожидаем меньшее обесценивание, чем в России, и, скорее всего, немного большее, чем в Грузии”, – отмечает представитель МВФ в Армении Нинке Омес. По ее оценкам, степень обесценивания драма будет схожа с обесцениванием белорусской и казахстанской валюты – и составит примерно 20% или около 370 др/$1. Прогнозируя состояние экономики Армении в дальнейшем, Омес добавила, что ожидаемая инфляция в Армении составит порядка 8%, что на деле не является таким уж плохим показателем. В то же время, МВФ прогнозирует спад ВВП приблизительно на уровне 1,5%. Подобный прогноз, по словам Омес, обусловлен цен на металлы – ключевой экспортной продукция Армении, а также сокращением объемов частных трансфертов в страну.