29 Հունվար 2021 - 09:35 AMT
Գերմանիայի պատվաստանյութերի կոմիտեն առաջարկում է AstraZeneca ընկերության՝ Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութը ներարկել միայն 65 տարեկանից ցածր մարդկանց, փոխանցում է Deutsche Welle-ն։
Պատճառը տարեցների համար պատվաստանյութի արդյունավետության մասին տվյալների բացակայությունն է։
«65 տարեկանից սկսած՝ պատվաստանյութի արդյունավետությունը գնահատելու համար ներկայումս տվյալները բավարար չեն»,- ասվում է կոմիտեի հայտարարության մեջ։
Այս պահին AstraZeneca-ի պատվաստանյութը խորհուրդ է տրվում միայն 18-64 տարեկաններին։
Հայաստանն արդեն հայտնել է, որ բնակչության 3%-ի համար պատվաստանյութ ձեռք կբերի AstraZeneca-ից։ Նշվել է, որ համաճարակային իրավիճակից և պատվաստանյութի առկայությունից ելնելով՝ հաջորդ փուլում կպատվաստվեն դասախոսները, ուսուցիչները, արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատակիցները, զինծառայողները, արդարադատության ոլորտի աշխատակիցները, հանրային տրանսպորտի աշխատակիցները, պետական ծառայողները:

29 Январь 2021 - 07:57 AMT
Постоянный комитет по вакцинации (Stiko) Института вирусологии имени Роберта Коха в Германии не рекомендовал использование вакцины от британско-шведской фармацевтической компании AstraZeneca для граждан в возрасте старше 65 лет.
По мнению экспертов, в данный момент недостаточно данных о том, что препарат окажется эффективным для людей старшего возраста. Поэтому вакцина от Covid-19 AstraZeneca рекомендуется только людям в возрасте от 18 до 64 лет, пишут «Известия».
Помимо этого ограничения, вакцина считается такой же подходящей, что и вакцины от Pfizer/BioNTech и Moderna.