Հայաստանի խոշորագույն ներմուծողների թվին պատկանող «Մանան Գրեյն» ընկերությունը արտարժույթի փոխարժեքի կայունացման ակնկալիք ունի: «Մանան Գրեյնը» հայկական ցորենի ու ալյուրի շուկայում իշխող դիրք զբաղեցնող երկու ընկերություններից մեկն է:
Ինչպես մարտի 4-ին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել «Մանան Գրեյն» ընկերության փոխտնօրեն Արմեն Մանուկյանը, ընկերության ղեկավարությունը շփոթված է, սակայն «ակնկալիքները դրական չեն»: Նրա խոսքերով, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նոր քաղաքականությունը բացասաբար կանդրադառնա ընկերության գործունեության վրա, քանի որ «Մանան Գրեյնը» արտարժույթով է ներկրում իր ապրանքը, մասնավորապես, Ռուսաստանից: «Առնվազն մի քանի օր է հարկավոր, վերլուծելու համար ստեղծված իրավիճակը: Մենք ակնկալում ենք արտարժույթի փոխարժեքի կայունացում»,-ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի տվյալների հիման վրա Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը ցորենի ու ալյուրի շուկայում իշխող է ճանաչել «Սալեքս Գրուպ»ընկերությանը, որը պատկանում է գործարար ու ձեռներեց Սամվել Ալեքսանյանին, որը սպասարկում է շուկայի 42,5 տոկոսը, եւ «Մանան Գրեյն» ընկերությանը` 36,77 տոկոսով: «Սալեքս Գրուպն» ու «Մանան Գրեյնը» ապահովում են Հայաստանի ներքին շուկայի շուրջ 80 տոկոսը:

Один из ведущих импортеров Армении – компания «Манан Грейн» в ожидании стабилизации обменного курса инвалюты. «Манан Грейн» является одной из двух компаний, занимающих доминирующее положение на армянском рынке пшеницы и муки.
Как сообщил 4 марта в Ереване корреспонденту PanARMENIAN.Net замдиректора компании «Манан Грейн» Армен Манукян, руководство компании находится в замешательстве, однако «ожидания не будут положительными». По его словам, новая политика Центробанка Армении окажет отрицательное влияние на деятельность компании, поскольку «Манан Грейн» импортирует свою продукцию, в частности, из России в инвалюте. «Необходимо как минимум несколько дней, чтобы разобраться в сложившейся ситуации. Мы в ожидании стабилизации обменного курса инвалюты», – сказал он.
Напомним, что на основании данных за 2008 год Комиссия по защите экономической конкуренции признала главенствующими компаниями на рынке пшеницы и муки компанию “Салекс Групп”, принадлежащую предпринимателю, депутату Самвелу Алексаняну, на долю которой приходится 42,05% рынка, и компанию “Манан Грейн” – 36,77%. Салекс Групп” и “Манан Грейн” обеспечивают порядка 80% внутреннего рынка Армении.