2 Փետրվար 2021 - 07:02 AMT
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Հեբրեյեսուսը հայտարարել է կորոնավիրուսի պանդեմիան վերահսկելու հնարավորության մասին։
Նա հիշեցրել է, որ Covid-19-ի նոր դեպքերն աշխարհում նվազում են արդեն երրորդ շաբաթն անընդմեջ։ Եվ թեև կան հիվանդացության աճով երկրներ, գլոբալ մակարդակով սա հուսադրող նորություն է, գրում է ՌԲԿ-ն։
«Դա վկայում է, որ վիրուսը կարելի է կառավարել՝ նույնիսկ հաշվի առնելով դրա տարածման նոր տարբերակները։ Դա նշանակում է, որ մենք կարող ենք կանխել վարակն ու կյանքեր փրկել, եթե շարունակենք պահպանել առողջության պահպանման արդեն հայտնի միջոցները»,-հայտարարել է Հեբրեյեսուսը։
Նա հիշեցրել է, որ աշխարհն արդեն մեկ անգամ բախվել է հիվանդացության նվազման հետ, սակայն այն ժամանակ երկրները շտապեցին հանել սահմանափակումները, իսկ մարդիկ թուլացրին զգոնությունը։
«Պատվաստանյութերի տարածմանը զուգահեռ կենսականորեն կարևոր է շարունակել պահպանել կանխարգելիչ միջոցները»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ ԱՀԿ առողջապահության ոլորտում արտակարգ իրավիճակների ծրագրի տնօրեն Մայքլ Ռայանը հայտարարել էր, որ ամբողջությամբ չեզոքացնել կորոնավիրուսը շատ բարդ կլինի։

Коронавирусной инфекцией можно управлять. Такое мнение высказал генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Гебрейесус на брифинге 1 февраля.
Он напомнил, что число новых случаев Covid-19 во всем мире снижается уже третью неделю подряд. И, хотя есть страны с ростом заболеваемости, на глобальном уровне это является обнадеживающей новостью, пишет РБК.
«Это демонстрирует, что вирусом можно управлять даже с учетом распространения его новых вариантов. Это показывает, что мы можем предотвратить инфицирование и спасти жизни, если продолжим соблюдать уже проверенные меры по охране здоровья общества», – заявил Гебрейесус.
При этом он напомнил, что мир уже сталкивался со снижением заболеваемости коронавирусной инфекции, отметив, что тогда страны слишком быстро снимали ограничения, а люди ослабляли бдительность.
«По мере распространения вакцин жизненно важно, чтобы все мы продолжали принимать меры предосторожности, чтобы обезопасить себя и друг друга», – подчеркнул директор ВОЗ.
Ранее в январе директор программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майкл Райан заявлял, что полностью победить коронавирус будет очень сложно.
Число случаев коронавируса в мире, по данным университета Джонса Хопкинса, превышает 103 млн, более 2.2 млн человек умерли, более 57 млн – выздоровели.