4 Մարտ 2009 - 11:27 AMT
Լայն սպառման ապրանքների ակնկալվող գնաճը կկազմի շուրջ 50 տոկոս: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել Սպառողների պաշտպանության ասոցիացիայի տնտեսական հարցերի պատասխանատու, պրոֆեսոր Գեւորգ Բաղդասարյանը:
Ըստ Բաղդասարյանի կանխատեսումների, դրամի փոխարժեքը դոլարի համեմատ առաջիկայում կկազմի 400 դրամ 1 դոլարի դիմաց: Միեւնույն ժամանակ, հայտարարել է նա, ներկրվող ապրանքների գների աճը, հատկապես այս փուլում, հիմնավորված չէ: Նա նշել է, որ ներկրվող ապրանքները գնվել եւ ներկրվել են նախապես հաստատված սակագներով եւ կարելի է խուսափել խուճապից բնակչության շրջանում: «Ինչ վերաբերում է վառելիքի գներին, ապա համաշխարհային շուկայում դրանք նվազում են, իսկ մեր մոտ չգիտես ինչու` աճում»,-նշել է նա:
Իր հերթին, ասոցիացիայի նախագահ Մելիտա Հակոբյանը կատարվածը համարել է Կենտրոնական բանկի չհիմնավորված քաղաքականության հետեւանք: «Աշխարհի ոչ մի երկրում ազգային արժույթի նման տատանումներ չնե եղել, ինչպես Հայաստանում»,-ասել է նա:

4 Март 2009 - 11:27 AMT
Ожидаемый рост цен на товары широкого потребления составляет порядка 50%. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net ответственный по экономическим вопросам Ассоциации защиты потребителей, профессор Геворг Багдасарян.
По прогнозам Багдасаряна, курс драма по отношению к доллару в ближайшее время установится на отметке свыше 400 драмов за 1 доллар. Вместе с тем, заявил он, повышение цен на импортируемые товары, в особенности на данном этапе, является необоснованным. Он заметил, что импортируемые товары закупались и ввозились по заранее установленным тарифам, и можно было бы избежать паники среди населения. «Что касается цен на горючее, то на мировом рынке они падают, а у нас почему-то растут», – заметил он.
В свою очередь, председатель Ассоциации Мелита Акопян посчитала произошедшее следствием необоснованной политики Центробанка. «Ни в одной стране мира не было таких скачков нацвалюты, как это происходит в Армении», – посчитала она.