6 Փետրվար 2021 - 11:49 AMT
Ըստ Bloomberg գործակալության գնահատականի՝ Ռուսաստանը, հավանաբար, ամենամեծ գիտական բեկումն է արձանագրել խորհրդային ժամանակներից ի վեր` ներկայացնելով աշխարհում առաջին պատվաստանյութը կորոնավիրուսի դեմ։
Նշվում է, որ կորոնավիրուսի դեմ ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի կլինիկական հետազոտությունների երրորդ փուլի The Lancet հանդեսի կողմից հրապարակված արդյունքները վկայում են, որ ռուսական պատվաստանյութը չի զիջում ամերիկյան և եվրոպական նմուշներին և շատ ավելի արդյունավետ է, քան չինական արտադրության պրեպարատները։ Նշվում է նաև, որ հրապարակումից հետո երկրներից շատերը «հերթ են կանգնել» որպես պոտենցիալ պատվիրատուներ, առնվազն 19 երկիր արդեն հավանություն է տվել պատվաստանյութին կիրառման համար, այդ թվում՝ ԵՄ անդամ Հունգարիան, իսկ Բրազիլիային և Հնդկաստանին մեկ քայլ է բաժանում դրանից, գրում է Bloomberg-ը։
Ըստ Control Risks խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Օկսանա Անտոնենկոյի, որին մեջբերում է գործակալությունը՝ ռուսական դեղամիջոցի հաջողությունը կարող է բարձրացնել Մոսկվայի աշխարհաքաղաքական ազդեցությունը, մասնավորապես՝ Լատինական Ամերիկայում։
Եվրոպական կանոնակարգող մարմինները ևս արդեն դիտարկում են «Սպուտնիկ V»-ի կիրառման հնարավորությունը՝ այդ գործընթացն արագացնելու ԳԴՀ խոստումից հետո։ The Lancet-ի գլխավոր խմբագիր Ռիչարդ Հորթոնն ասել է, որ այդ գործընթացը կարող է մի քանի ամիս տևել, քանի որ հարկավոր է մանրամասն տեղեկություններ ներկայացնել պատվաստանյութի վերաբերյալ։
«Ես իրոք կարծում եմ, որ ռուսական այդ պատվաստանյութը լայն տարածում կստանա, սակայն, դա արագ չի լինի»,- ասել է նա։
Ըստ «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի կլինիկական հետազոտությունների երրորդ փուլի արդյունքների՝ պատվաստանյութի արդյունավետությունը 91,6% է, 60-ն անց կամավորների շրջանում՝ 91,8%։ Պատվաստումից հետո հակամարմիններ են հայտնաբերվել կամավորների 98%-ի մոտ։
ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գայանե Սահակյանը հայտնել է, որ հաջորդ շաբաթ Հայաստանում կսկսվեն կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութով։«Այս օրերին ձեռք բերվելիք «Սպուտնիկ V»-ի մեկ դեղաչափը Հայաստանի համար կկազմի մոտ 10 դոլար՝ գումարած տեղափոխման ծախսերը: Սա այս պահին Հայաստանին առաջարկվող տարբերակներից ամենահարմարն ու մատչելին է»,- ասել է Սահակյանը՝ նշելով, որ քաղաքացիների համար պատվաստումն անվճար է լինելու:

Россия совершила, возможно, самый существенный научный прорыв с советских времен, представив вакцину «Спутник V» против коронавируса нового типа, считают в агентстве Bloomberg.
Обнародованные журналом The Lancet результаты третьей фазы клинического исследования «Спутника V» показали, что российская вакцина не уступает американским и европейским аналогам и гораздо более эффективна, чем препараты китайского производства. Как отмечает издание, после публикации многие страны «выстроились в очередь» в качестве потенциальных заказчиков вакцины, не менее 19 государств уже одобрили «Спутник V» для использования, в том числе член Евросоюза Венгрия, а Бразилия и Индия находятся в одном шаге от этого.
По словам директора консалтинговой компании Control Risks Оксаны Антоненко, которые приводит агентство, успех российского препарата в борьбе с коронавирусом может усилить геополитическое влияние Москвы, в частности в Латинской Америке.
Европейские регулирующие органы также начинают рассматривать запрос на разрешение «Спутника V» после обещания Германии помочь ускорить эту процедуру. Как сообщил агентству главный редактор The Lancet Ричард Хортон, данный процесс может занять несколько месяцев ввиду необходимости предоставить подробные сведения о препарате.
Ранее медицинский журнал The Lancet опубликовал результаты третьей фазы клинического исследования «Спутник V», согласно которым эффективность вакцины составляет 91.6%, среди добровольцев старше 60 лет – 91.8%. Антитела к коронавирусу после вакцинации «Спутником V» были обнаружены у 98% добровольцев.