8 Փետրվար 2021 - 12:34 AMT
Microsoft-ի հիմնադիր և նախկին ղեկավար Բիլ Գեյթսը կորոնավիրուսի պանդեմիայից հետո 2 սպառնալիք է տեսնում մարդկության համար՝ կլիմայի փոփոխությունը և կենսաբանական ահաբեկչությունը, գրում է Inc-ը։
Սպառնալիքից մեկը, որին աշխարհը պատրաստ չէ, կլիմայի փոփոխությունն է և դրա ազդեցությունը մարդկային կյանքի վրա։ Ըստ Գեյթսի՝ այդ գործոնի պատճառով ամեն տարի մահացության ցուցանիշները կաճեն։
Երկրորդ հիմնական սպառանլիքը Microsoft-ի հիմնադիրը համարում է կենսաբանական ահաբեկչությունը։
«Վնաս հասցնելու նպատակ ունեցող ոմն մեկը կարող է վիրուս ստեղծել, իսկ դա նշանակում է, որ դրա հետ բախվելու հավանականությունն ավելի բարձր է ներկայիս պանդեմիայի պես բնական համաճարակների համեմատությամբ»,- ասել է Գեյթսը։
Ավելի վաղ Գեյթսը, որին շատերը մեղավոր են համարում պանդեմիայի առաջացման համար, ներկայացրել էր հաջորդ պանդեմիային պատրաստվելու իր ծրագիրը։ Ըստ նրա՝ հարկավոր էր ստեղծել գլոբալ իրազեկման համակարգ, զանգվածային թեստավորում ապահովել, 3000 մասնագետից բաղկացած թիմ ունենալ և տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ ամենամյա ծախսերի համար։ Ըստ Գեյթսի՝ նոր պանդեմիայի սպառնալիքին պետք է լուրջ վերաբերվել։

Основатель и экс-глава Microsoft Билл Гейтс заявил, что после пандемии человечество столкнется с двумя угрозами – изменением климата и биотерроризмом.
Одна из угроз, к которым мир не готов, – это изменение климата и его влияние на жизнь человечества. По словам Гейтса, из-за этого фактора ежегодно будет увеличиваться смертность, пишет Inc.
Второй угрозой основатель Microsoft считает биотерроризм. «Кто-то, кто хочет нанести ущерб, может создать вирус, а это означает, что вероятность столкнуться с этим выше по сравнению с естественными эпидемиями, подобными нынешней», – сказал Гейтс.
Ранее Гейтс, которого многие считают виновным в появлении пандемии, поделился планом подготовки к следующей пандемии. В него входят глобальная система экстренного оповещения, массовое тестирование, команда из 3000 специалистов и десятки миллиардов долларов на ежегодные расходы. По мнению Гейтса, к угрозе новой пандемии нужно относиться так же, как к угрозе мировой войны.