Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը՝ ԱՀԿ-ն, հուսով է, որ կորոնավիրուսի դեմ ռուսական արտադրության «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութը կընդգրկվի COVAX հարթակի միջոցով բաշխվող պատվաստանյութերի ցանկում։
«Հուսով ենք, որ «Սպուտնիկ V»-ն կընդգրկվի COVAX-ում, եթե ներառվի այն պատվաստանյութերի ցանկում, որոնք ԱՀԿ-ն խորհուրդ է տալիս կիրառել արտակարգ իրավիճակներում», – տեղեկացրել է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
ԱՀԿ-ում հերթական քննարկումներեն են տեղի ունեցել ռուսական պատվաստանյութի վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալների շուրջ։ Եվս մեկ քննարկում նախատեսված է փետրվարի 15-ին։
COVAX-ը միջազգայի հարթակ է, որն ԱՀԿ-ն գործարկել է Պատվաստանյութերի և իմունիզացիայի գլոբալ ալյանսի (GAVI) և Համաճարակներին պատրաստության ապահովման ոլորտում նորարարությունների կոալիցիայի հետ համատեղ։ Ըստ ծրագրի՝ բարձր եկամուտներով երկրները վճարում են պատվաստանյութերի գնման համար՝ այդպիսով սուբսիդավորելով այսպես կոչված ֆինանսավորվող պետություններին։ COVAX-ն այժմ համաձայնագրեր ունի Pfizer/BioNTech-ի և AstraZeneca-ի հետ՝ մասնակից երկրներին պատվաստանյութերն արդար սկզբունքով բաշխելու նպատակով։

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) рассчитывает, что российская вакцина против Covid-19 «Спутник V» войдет в число вакцин, распространяемых в рамках программы COVAX.
«Мы надеемся, что вакцина НИЦ имени Гамалеи присоединится к COVAX при условии, что она будет внесена в список препаратов, рекомендуемых ВОЗ для использования в чрезвычайных ситуациях», — заявили в пресс-службе организации, пишет РИА Новости.
8 февраля в ВОЗ прошли очередные дискуссии о дополнительных данных по российской вакцине. Еще одно обсуждение запланировано на 15 февраля.
COVAX – международный механизм, запущенный ВОЗ совместно с Глобальным альянсом по вакцинам и иммунизации (GAVI) и Коалицией за инновации в области обеспечения готовности к эпидемиям. По условиям программы, страны с высоким уровнем доходов оплачивают приобретение вакцин, субсидируя тем самым так называемые финансируемые государства. Сейчас COVAX заключила соглашения с Pfizer/BioNTech и AstraZeneca на поставку вакцин для их справедливого распределения странам-участницам.