Վերջին փետրվարյան դիտարկման արդյունքները կասկածի տակ չեն դնում Հայաստանի առեւտրային բանկերի վճարունակությունը, լիկվիդայնությունը եւ հաճախորդներին սպասարկելու ընդունակությունը, այդ մասին չորեքշաբթի օրը կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը:
«Հայաստանի բանկային համակարգի կայունության վերաբերյալ Կենտրոնական բանկի համոզվածությունը հիմնվում է մշտապես անցկացվող մանրակրկիտ հաշվարկների վրա», – պարզաբանել է նա: Ինչպես հաղորդել է ԿԲ նախագահի տեղակալը, գոյություն ունի ,stress-testerե մեթոդաբանություն, որի միջոցով հաշվարկվում է, թե ինչպիսին կլինի բանկային համակարգում տիրող իրավիճակն այս կամ այն բացասական զարգացման, այդ թվում նաեւ փոխարժեքի չնախատեսված տատանումների դեպքում:
Նրա խոսքերով, արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխության արդյունքում Հայաստանի բանկային համակարգը թեեւ վնաս է կրում, սակայն ոչ մի բանկում վճարունակության, կանխիկ միջոցների անբավարարության եւ կապիտալի զգալի ծախսման հետ կապված խնդիրներ չի դիտարկվի: «Ես պատրաստ եմ այսօր իսկ դեպոզիտային հաշիվ բացել Հայաստանի ցանկացած բանկում», – ասել է նա: Մյուս կողմից, նա ընդունել է բանկային համակարգի համար գոյություն ունեցող ռիսկերը` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պարտավորությունների փոփոխության պայմաններում ակտիվները նույն արագությամբ չեն փոփոխվում, ուստի եւ բանկերը վնաս են կրում արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխության հետ կապված:
Իր կողմից, Վաչե Գաբրիելյանը հավանություն է տվել խնայողություններն ազգային արժույթով պահելու հանրապետության Կենտրոնական բանկի կոչին` ավելացնելով, որ օրենքը չի արգելում խնայողություններն արտարժույթով պահել, իսկ տնտեսվարող սուբյեկտներն ու բնակչությունը պետք է դրամական միջոցներն այն արժույթով պահեն, որով նախատեսում են իրենց ծախսերը:

4 Март 2009 - 18:20 AMT
Результаты последнего февральского мониторинга не ставят под сомнение платежеспособность, ликвидность и способность комбанков Армении обслуживать своих клиентов, об этом на пресс-конференции в среду сообщил заместитель председателя Центробанка Армении Ваче Габриелян.
«Убежденность Центробанка в стабильности банковской системы Армении основывается на постоянно проводимых детальных расчетах», – пояснил он. Как сообщил зампред ЦБ, существует методика «stress-tester», по которой рассчитывается, какова будет ситуация в банковской системе в случае того или иного негативного развития, в том числе, незапланированного колебания курса.
По его словам, в результате изменения валютного курса банковская система Армении хоть и понесет убытки, но ни в одном банке не будет наблюдаться проблем с платежеспособностью, нехватки наличных средств и значительного расхода капитала. «Я готов сегодня же открыть депозитный счет в любом банке Армении», – сказал он. С другой стороны, он признал наличие рисков для банковской системы с учетом того, что в условиях изменения обязательств, активы не изменяются с той же скоростью, поэтому банки и несут убытки с изменением валютного курса.
Со своей стороны Ваче Габриелян поддержал призыв Центробанка республики хранить сбережения в нацвалюте и добавил, что законом не запрещается хранить сбережения в инвалюте, а хозяйствующие субъекты и население должны держать денежные средства в той валюте, в которой они предусматривают свои расходы.