11 Փետրվար 2021 - 11:09 AMT
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) փորձագետները հնարավոր են համարել, որ կորոնավիրուսը կարող էր սկսել տարածվել Չինաստանում 2019-ի դեկտեմբերից առաջ, երբ այդ մասին պաշտոնապես հայտարարվեց։ Այդ մասին տեղեկացրել է The Wall Street Journal-ը։
Ըստ փորձագետների՝ նոր վիրուսի մասին առաջին պաշտոնական հայտարարությունից 2 ամիս առաջ Չինաստանի կենտրոնական մասում նույնանման ախտանիշներով մոտ 90 մարդ է հոսպիտալացվել։ Չինաստանի իշխանությունները վերջին ամիսներին հակամարմինների թեստավորում են իրականացրել այդ պացիենտների շրջանում, սակայն վիրուսով վարակի նշաններ չեն հայտնաբերել։ Ըստ փորձագետների՝ հակամարմինների քանակն այդ ընթացքում կարող էր նվազել մինչև այն մակարդակը, երբ անհնար է դրանք ի հայտ բերել, գրում է «Վեդոմոստին»։
ԱՀԿ փորձագետները խնդրել էին Չինաստանի իշխանություններին ավելի լայն հետազոտություն իրականացնել 2019թ․ աշնանը հավաքված արյան նմուշների մասով՝ հասկանալու համար, թե երբ է սկսել վիրուսը շրջանառվել մարդկանց շրջանում։ Երկրի իշխանությունները հայտարարել են, որ դեռևս նման հետազոտման թույլտվություն չեն ստացել, քանի որ նմուշներից շատերը պահվում են արյան բանկերում։
Հունվարի 14-ին ԱՀԿ փորձագիտական խումբը ժամանել է Չինաստան կորոնավիրուսի տարածման հանգամանքն ուսումանսիրելու նպատակով։ Հետաքննությանը մասնակցում են տարբեր երկրներից փորձագետներ՝ չինացի գիտնականների հետ համատեղ։

11 Февраль 2021 - 10:59 AMT
Эксперты Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) допустили, что коронавирус мог начать распространяться в Китае раньше декабря 2019 года, когда об этом было официально объявлено.
По данным экспертов, за два месяца до официального объявления о новом вирусе в центральной части Китая со схожими симптомами госпитализировали около 90 человек. Власти Китая за последние месяцы протестировали на антитела около двух третей этих пациентов, однако не нашли следов заражения вирусом. Эксперты отметили, что содержание антител в организме могло за это время упасть до уровня, когда их невозможно выявить, пишут «Ведомости».
Эксперты ВОЗ попросили власти Китая провести более широкие анализы образцов крови, собранных осенью 2019 года, чтобы понять, когда вирус начал циркулировать среди людей. Власти страны заявили, что пока не получили разрешения на исследования образцов, многие из которых хранятся в банках крови.
14 января экспертная группа ВОЗ прибыла в Китай для расследования появления нового коронавируса. Расследование проводят эксперты ВОЗ из разных стран совместно с китайскими учеными.
Вспышка новой коронавирусной инфекции началась в Китае в конце 2019 года. 11 марта 2020 года ВОЗ признала ее пандемией, а к марту вирус распространился по всему земному шару, приведя к закрытию границ, производств и приостановке транспортного сообщения между и внутри стран. По данным на февраль, в мире зарегистрировано более 100 млн случаев коронавируса.