Հայաստանի կառավարության կողմից մշակվել են երկրի տնտեսության եւ, մասնավորապես, քաղաքացիների վրա համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի բացասական ազդեցության հաղթահարման մի շարք ծրագրեր: Այդ մասին, ելույթ ունենալով հայկական հեռուստաալիքների եթերում, հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, հենց այդ նպատակով է երկրի կառավարությունը աշխատում կայուն վարկերի ներգրավման ուղությամբ: Այսօր արդեն ՄՏՖ պատրաստ է Հայաստանին $540 մլն-ի չափով վարկ տրամադրել, որոնցից $240 մլն միանգամից են հատկացվելու, եւս $525 մլն կհատկացնի Համաշխարհային Բանկը, նկատել է Սարգսյանը` ավելացնելով, որ Ռուսաստանի վարչապետը նույնպես հայտնել է հայկական կողմին $500 մլն-ի չափով վարկ տրամադրելու մասին: «Ես արդեն չեմ ասում Ասիական բանկի եւ Վերակառուցման ու զարգացման Եվրոպական բանկի հետ մեր բանակցությունների մասին»,- նկատել է նա: Ճգնաժամի հաղթահարման գործում ոչ պակաս դեր է խաղում նաեւ երկրի ծախսման քաղաքականությունը, որի համաձայն գերապատվությունը տրվելու է երկրի կենսագործունեությունն ապահովող սոցիալական սեկտորին, տնտեսության եւ ինֆրակառույցների խթանմանը:
Նկատելով, որ ճգնաժամային իրադրությունները հիմնականում բացասապես են անդրադառնում սոցիալապես անապահով շերտերի վրա, Տիգրան Սարգսյանն ավելացրել է, որ կառավարությունը կանի ամեն հնարավոր բան, որպեսզի հիմնական բեռն ընկնի խոշոր ձեռներեցության ուսերին: «Առաջին հերթին դա պետք է ազդի հարուստների վրա»,- ընդգծել է Սարգսյանը: -ԱՊ-

Правительством Армении разработан ряд среднесрочных программ по преодолению негативного влияния мирового финансового кризиса на экономику страны, и, в частности, граждан. Об этом, выступая в эфире ряда армянских телеканалов, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
По его словам, именно с этой целью правительство страны работает над привлечением стабкредитов. Уже сегодня МВФ готов предоставить Армении кредит в размере $540 млн., из коих сразу будет предоставлено $240 млн., еще $525 млн. предоставит Всемирный Банк, заметил Саркисян, добавив, что премьер России также заявил о предоставлении армянской стороне кредита в размере $500 млн. «Я не говорю уже о наших переговорах с Азиатским банком и Европейским банком реконструкции и развития», – заметил он. Немаловажную роль в преодолении кризиса сыграет также расходная политика страны, согласно которой предпочтение будет отдано социальному сектору, стимулированию экономики и инфраструктур, обеспечивающих жизнедеятельность страны.
Заметив, что кризисные ситуации в основном негативно отражаются на социально необеспеченных слоях населения, Тигран Саркисян добавил, что правительство сделает все возможное для того, чтобы основной груз лег на плечи крупного предпринимательства. «В первую очередь это должно коснуться богатых»,- подчеркнул Саркисян.