Ազգային արժույթի կայունացումը դեպի Հայաստան օտարերկրյա կապիտալի ներհոսքի պատճառ կարող է դառնալ: Օտարերկրյա ներդնողը, որը կգա հայկական շուկա, պետք է իրատեսորեն գնահատի փոխարժեքի հետ կապված ռիսկերը: «Ինչ վերաբերում է ներդրումներին կորպորտաիվ պարտատոմսերի ոլորտում, ապա այստեղ հարցը հիմնականում ոչ թե փոխարժեքն է, այլ փոխարժեքի վերաբերյալ պարտատոմսերի տերերի ակնկալիքներն են»,-հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը չորեքշաբթի կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Ըստ Գաբրիելյանի, օտարերկրյա ներդնողը, որը կարող է գնահատել փոխարժեքի տատանումների հետ կապված պարտատոմսերին առնչվող ռիսկերը, մեծ շահույթ կունենա հենց վերոնշյալ ռիսկերի ճշիտ գնահատման շնորհիվ: Զարգացող երկրների կապիտալի շուկան գրավիչ է հենց նրանով, պարզաբանել է նա, որ կա ռիսկի բարձր աստիճան եւ ավելի բարձր տոկոսով շահույթ ստանալու (10 տոկոս) հնարավորություն, քան զարգացած երկրների շուկաներում: Նրա խոսքերով, օտարերկրյա ներդնողի խնդիրը կլինի հայկական շուկայի գրավչության մակարդակը, որտեղ հնարավոր է դրամի արժեզրկման շարունակում: «Եթե նման խնդիր չկա, ապա շուկան ավելի գրավիչ է դառնում, քանի որ ակնկալվում է փոխարժեքի կայունացում, իսկ շուկայի սուբյեկտները մտադիր են ներդրումներ ներգրավել նույն դրույքով»,-ասել է նա: Վաչե Գաբրիելյանը հավելել է, որ Հայաստանի կապիտալի շուկան զարգանում է, եւ հիշեցրել է, որ առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում է արդեն իրականացվել ի դեմս «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի 3,45 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալով:

4 Март 2009 - 19:21 AMT
Стабилизация нацвалюты приведет к вливанию иностранного капитала в Армению. Иностранный инвестор, который придет на Армянский рынок, должен реально оценить риски, связанные с обменным курсом. «Что же касается инвестиций в корпоративные облигации, то здесь вопрос главным образом стоит не в курсе, а тех ожиданиях держателей облигаций относительно обменного курса», – заявил заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян на пресс-конференции в среду.
По словам Габриеляна, иностранный инвестор, который сможет оценить риски по облигациям в связи с колебаниями обменного курса, получит большую прибыль именно благодаря правильной оценке вышеуказанных рисков. Рынок капитала развивающихся стран тем и привлекателен, пояснил он, что имеется высокая степень риска и более высокий процент получения прибыли (10%), чем на рынках развитых стран. По его словам, для иностранного инвестора проблема будет состоять в уровне привлекательности армянского рынка, на котором возможно продолжение девальвации драма. «Если же такой проблемы нет, то рынок становится привлекательным, поскольку ожидается стабилизация курса, а субъекты рынка намерены привлекать инвестиции по той же ставке», – сказал он. Ваче Габриелян добавил, что рынок капитала Армении развивается, и напомнил, что уже осуществлено первичное публичное размещение (IPO) в лице ОАО «Арцах ГЭС» в общем объеме 3,45 млрд. драмов.