15 Փետրվար 2021 - 11:35 AMT
Microsoft կորպորացիայի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը մտադիր է առաջիկա 5 տարում մոտ $2 մլրդ հատկացնել կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին։ Այդ մասին նա ասել է գերմանական Handelsblatt թերթին։
Գեյթսը մտադիր է միջոցները ներդնել ստարտափ ընկերությունների և այլ նախագծերի մեջ։ Ըստ նրա,` կլիմայական աղետը պետք է կանխել տեխնոլոգիական նորարարությունների միջոցով։
«Դա հնարավոր է, բայց շատ բարդ կլինի»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Միաժամանակ Գեյթսը հորդորել է 5 անգամ ավելացնել գլոբալ պետական ներդրումները գիտական հետազոտությունների մեջ՝ առնվազն հասցնելով տարեկան $110 միլիարդի։ Դրանք պետք է ուղղել աշխարհով մեկ էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների զարգացմանն ու այլ նորարարություններին։
«Մենք պետք է փոխենք ֆիզիկական տնտեսությունն այնպիսի տեմպերով, որոնք դեռ չեն եղել պատմության մեջ»,-կարծում է Գեյթսը։
Նա կնոջ՝ Մելինդայի հետ գլխավորում է բարեգործական հիմնադրամը, որի աշխատանքի հիմնական ուղղություններից է նաև պայքարը վնասակար հիվանդությունների դեմ զարգացող երկրներում, կրթական և առողջապահական ծրագրեր ԱՄՆ-ում։ Բիլ Գեյթսի անունը հաճախ են կապում կորոնավիրուսի ծագման, պատվաստանյութերի ստեղծման, «չիպավորման» և դավադրության այլ տեսությունների հետ։

15 Февраль 2021 - 10:51 AMT
Основатель корпорации Microsoft Билл Гейтс намерен инвестировать в ближайшие пять лет около $2 млрд в борьбу с изменением климата. Об этом он сообщил в интервью германской газете Handelsblatt.
Средства Гейтс планирует вложить в стартап-компании и другие проекты. По его мнению, климатическую катастрофу следует предотвратить с помощью инновационных технологий. «Это возможно, но будет очень сложно», – считает основатель Microsoft, пишет ТАСС.
Одновременно Гейтс призвал увеличить в пять раз глобальные государственные инвестиции в научные исследования – как минимум до $110 млрд в год. Их следует направить по всему миру в развитие возобновляемых источников энергии и другие инновации.
«Мы должны изменить физическую экономику темпами, которых еще не было в истории», – полагает Гейтс.
Билл Гейтс и его жена Мелинда возглавляют благотворительный фонд, в число основных направлений работы которого входят борьба с опасными болезнями в развивающихся странах, программы в сфере здравоохранения и образования в США. Через фонд были выделены сотни миллионов долларов на разработку вакцины от коронавируса нового типа и на поддержку бедных слоев населения, которые наиболее уязвимы в условиях пандемии.
Сторонники конспирологических теорий, однако, считают, что распространение коронавируса является спецоперацией для чипирования людей и последующего наблюдения за ними, и что за ней якобы стоит Гейтс.