5 Մարտ 2009 - 13:04 AMT
«ՍԹԱՐ» սուպերմարկետների ցանցի ղեկավարությունը դեմ է գների անհիմն բարձրացմանը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են «ՍԹԱՐ»-ի մամլո ծառայությունում, այսօր առ-տրային ցանցի ղեկավարությունը որոշում է կայացրել գների մասնակի բարձրացման վերաբերյալ, որը կտարածվի ներմուծվող ապրանքների միայն որոշակի խմբերի վրա: Կար-որ է նշել, որ խոսքը գնում է ապրանքների այն քանակությունների մասին, որոնք մատակարարներից գնվելու են նոր գներով:
«Մենք եկամուտ չենք հետապնդում ստեղծված իրավիճակից – առավելագույնս հակված ենք գների աճի զսպմանը: Այդ ուղղությամբ երեկվանից աշխատանքներ են տարվում մատակարարների հետ – արդեն ունենք դրական արդյունքներ: Հաճախորդների վստահությունը շատ կար-որ է ՍԹԱՐ-ի համար – մենք կարդարացնենք այն», – իրավիճակը մեկնաբանում է ցանցի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը:
«ՍԹԱՐ»-ը երկրի խոշորագույն առ-տրային ցանցերից մեկն է, որի մեջ մտնում են 12 սուպերմարկետներ ողջ հանրապետության տարածքում:
Մարտի 3-ին մի քանի ժամվա ընթացքում Հայաստանում դոլարի փոխարժեքը բարձրացել է միչեւ 360 դրամ մեկ դոլարի դիմաց, եվրոյի փոխարժեքը հասել է 440 դրամ մեկ եվրոյի դիմաց: Մինչ այդ դոլարի փոխարժեքը փոխանակման կետերում կազմում էր 305-310 դրամ մեկ դոլարի դիմաց, եվրոյի փոխարժեքը` 387 դրամ: Դրամի նկատմամբ արտարժույթի փոխարժեքի այդքան կտրուկ աճի հիմնական պատճառը դարձել է երկրի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Արթուր Ջավադյանի հայտարարությունը, համաձայն որի, Հայաստանի ԿԲ-ն արտարժույթի բորսայում իր միջամտության սահմանափակման եւ լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը վերադառնալու որոշում է կայացրել:

Руководство сети супермаркетов «СТАР» против необоснованного повышения цен на товары. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе «СТАР», руководство торговой сети приняло решение о частичном поднятии цен на импортную продукцию некоторых категорий товаров. В сообщении отмечается, что речь идет только о партиях, которые будут закупаться у поставщиков по новым ценам.
«Мы категорически не допускаем для себя извлечение выгоды из сложившейся ситуации и максимально нацелены на сдерживание роста цен. В этом направлении ведется работа с поставщиками и уже имеются положительные результаты. Доверие наших покупателей для нас превыше всего и мы его оправдаем», – исполнительный директор сети Ваган Керобян.
«СТАР» является одной из крупнейших торговых сетей в Армении, куда входит 12 супермаркетов по всей республике.
3-го марта всего за несколько часов курс доллара в Армении взлетел до отметки 360 др/$1, курс евро дошел до отметки 440 др. До этого курс доллара составлял в пунктах обмена валюты 305-310 драмов за доллар, курс евро – 387. Основной причиной столь скорого взлета курсов валют по отношению к драму стало заявление главы Центробанка страны Артура Джавадяна, согласно которому ЦБ Армении принял решение об ограничении своего вмешательства на валютной бирже и возвращении к политике плавающего курса.