ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը կարծում է, որ Թուրքիան «Մեծ Թուրան» ստեղծելու նպատակ չունի՝ որպես անդրազգային կազմավորում։ Ըստ նրա, ԽՍՀՄ նախկին երկրները հազիվ թա դրան հավանության տան։
«Իսկ եթե խոսելու լինենք պատմական առումով «Մեծ Թուրանի» որպես անդրազգային կազմավորման մասին, ապա չեմ կարծում, որ Թուրքիան նման նպատակ է հետապնդում։ Չեմ տեսնում, թե իրականում ԽՍՀՄ մաս կազմած և անկախացած երկրները կարող են ինչ-որ տեսքով սատարել դրան։ Հակառակը՝ նրանց արտաքին քաղաքականության և ամբողջ գործունեության պաթոսն ուղղված է ազգային պետությունների ամրապնդմանը»,-ասել է Լավրովը՝ ՌԲԿ TV-ի եթերում պատասխանելով այն հարցին, թե վախենում է արդյոք Մոսկվան Թուրքիայի հզորացումից, եթե Ադրբեջանի նման երկրները կողմ են Մեծ Թուրանին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ Լավրովի, Թուրքիան իր հետաքրքրություններն ունի՝ դա նույն լեզվով խոսող իր ազգակիցներն են։ Նա հավելել է, որ թրքալեզուների հարաբերությունների թեման բավականին խորն է Թուրքիայի և այլ երկրների, այդ թվում Ադրբջանի և Կենտրոնական Ասիայի մի շարք երկրների հարաբերություններում։
«Կա թրքալեզու պետությունների Համագործակցության խորհուրդ, որտեղ մենք դիտորդ ենք։ Մի քանի մեր հանրապետություններ շահագրգռված են այդ շփումներում՝ կոնկրետ նախագծեր են առաջ տանում»։ Կա թուրքական մշակույթի կազմակերպություն՝ Թյուրքսոյը։ Կա նաև Թրքալեզու պետությունների խորհրդարանական վեհաժողով և բոլորն էլ վաղուց գործում են, միջոցառումներ են անցկացվում։ Հիմնականում դա կատարվում է մշակութային, լեզվական, կրթական ավանդույթների միջոցով»,-ասել է նա։

Глава МИД РФ Сергей Лавров считает, что Турция не преследует цель создания «Великого Турана» как наднационального образования, по его словам, бывшие страны СССР вряд ли могли бы это поддержать.
«Если же говорить о «Великом Туране» как наднациональном образовании в историческом смысле, не думаю, что Турция преследует такую цель. Не вижу, как в реальности страны, бывшие частью СССР и ставшие независимыми государствами, могут эту идею в каком-то виде поддерживать. Наоборот, весь пафос их внешней политики и практика их деятельности заключается в том, чтобы укреплять свои национальные государства», – сказал Лавров в интервью РБК ТВ, отвечая на вопрос, боится ли Москва усиления Турции, если такие страны, как Азербайджан, выступают за Великий Туран.
По его словам, у Турции есть свои интересы – это ее соплеменники, говорящие на одном языке.
Он отметил, что тема тюркоязычных отношений достаточно глубоко проникла в ткань сотрудничества между Турцией и другими странами, включая Азербайджан и ряд государств Центральной Азии.
«Есть Совет сотрудничества тюркоязычных государств, в котором мы участвуем как наблюдатели. Несколько наших республик заинтересованы в контактах. Там они продвигают конкретные проекты. Есть ТЮРКСОЙ – Международная организация тюркской культуры. Существует и такая структура, как Парламентская ассамблея тюркоязычных государств. Все они функционируют уже достаточно давно. У них есть свои планы, проводятся мероприятия. В основном это происходит через культурные, языковые, образовательные традиции», – рассказал министр.