Մարտի 4-ին իր կյանքի 72-րդ տարում վախճանվել է Հայաստանի ժողովրդական արտիստ Սուրեն Չանչուրյանը: Մեծ ազգային պարողի եւ Պարի պետական անսամբլի գեղարվեստական ղեկավարի մահվան կապակցությամբ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր ցավակցությունն է հայտնել արտիստի ընտանիքին:
Սուրեն Չանչուրյանը` Պարի պետական անսամբլի առաջին մենակատարներից մեկը, 25 տարի շարունակ առանձնահատուկ արատահայտչականությամբ է ներկայացրել իսկական հայ տղամարդու պարը զանազան միջազգային բեմերում: Ղեկավարելով Հայաստանի Պարի պետական ազգային անսամբլը Հայաստանի պատերազմի եւ բլոկադայի տարիներին` Սուրեն Չանչուրյանը կարողացավ փրկել լեգենդար անսամբլը քայքայումից:
Սուրեն Չանչուրյանի քաղաքացիական հոգեհանգիստը տեղի կունենա մարտի 6-ին` ժամը` 12:00 Արամ Խաչատրյանի անվան Ֆիլհարմոնիայի մեծ դահլիճում:

5 Март 2009 - 16:45 AMT
4 марта на 72-ом году жизни скончался народный артист Армении Сурен Чанчурян. В связи с кончиной великого народного танцора и руководителя Государственного ансамбля танца президент Армении Серж Саркисян направил соболезнование семье артиста.
Один из первых солистов Государственного ансамбля танца, Сурен Чанчурян на протяжении 25 лет с особой выразительностью представлял танец истинного армянского мужчины на различных мировых сценах. Руководя Государственным народным ансамблем танца Армении в годы войны и блокады Армении, Сурен Чанчурян смог уберечь легендарный ансамбль от развала.
Гражданская панихида Сурена Чанчуряна пройдет 6 марта в 12:00 в фойе Большого зала филармонии имени Арама Хачатуряна.