Հայաստանը ծխախոտի միասնական փաթեթավորման կանոնակարգ կմշակի, որը կներկայացվի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին։ Դա նախատեսվում է անել 2022-2024թթ․։
Իսկ 2025-ին ՀՀ-ում նախատեսվում է վերանայել ծխախոտային ապրանքների հարկերը։ Տվյալ քայլը նախատեսված է ԵԱՏՄ և ԱՀԿ առջև երկրի պարտավորություններով։
Առողջապահության նախարարությունն արդեն մշակել է «Ծխախոտային արտադրատեսակների ու դրանց փոխարինիչների օգտագործման դեմ պայքարի 2021-2025 թթ. ռազմավարությունը», որի համաձայն հանրակրթական հաստատությունների ուսումնական ծրագրերում դասընթացներ կներառվեն ծխելու վնասակարության մասին, ինչը թույլ կտա հետագայում կրճատել ծխախոտային իրերի սպառումը։
Ըստ պաշտոնական տվյալների, ՀՀ-ում ավելի քան 5500 մարդ է ամեն տարի մահանում ծխելու հետ կապված հիվանդություններից։ Մահացողների 52%-ի տարիքը չի հասնում 70-ի։ Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, Հայաստանի չափահաս բնակչության ավելի քան 25%-ն ամեն օր ծխում է։

22 Февраль 2021 - 12:42 AMT
Армения разработает регламент о единой упаковке табачных изделий, который будет представлен в Евразийскую экономическую комиссию. Планируется сделать это в 2022-2024 годах.
А к 2025 году в Армении планируется пересмотреть налоги на табачные изделия. Данный шаг предусмотрен обязательствами страны перед Евразийским экономическим союзом и Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ).
Министерство здравоохранения Армении уже разработало «Стратегию борьбы с употреблением табачных изделий и их заменителей на 2021-2025 годы», согласно которой в учебные программы общеобразовательных учреждений будут введены курсы о вреде курения, что позволит в дальнейшем сократить употребление табачных изделий.
По официальным данным, в Армении более 5500 человек ежегодно умирают от болезней, связанных с курением. Возраст 52% умерших – до 70 лет. Согласно официальной статистике, более 25% совершеннолетнего населения Армении ежедневно курят.