5 Մարտ 2009 - 18:06 AMT
2009 թ. մարտի 5-ին «Fitch Raitings» վարկանիշային կազմակերպությունը իր մամլո հաղորդագրության մեջ հայտնել է, որ 540 մլն ԱՄՆ դոլար կազմող ԱՄՀ վարկային մեխանիզմը կաջակցի գլոբալ – տարածաշրջանային շոկերի նկատմամբ Հայաստանի տնտեսության դիմադրողականության ավելացմանը, դրանով իսկ նպաստելով երկրի սուվերեն վարկանիշի հեռանկարին:
Ինչպես նշվում է Fitch-ի հաղորդագրության մեջ, ներկայումս Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը արտարժույթով – ազգային արժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների գծով «BB» է` «Կայուն» հեռանկարով: Երկրի առաստաղային վարկանիշը «BB+» է, իսկ կարճաժամկետ վարկանիշը` «B»:
«Ֆիթչի» սուվերեն վարկանիշների գծով վերլուծական խմբի տնօրեն Էնդրյու Կոլխաունը նշում է, որ փոքր – համեմատաբար փակ տնտեսություն ունեցող Հայաստանը չի խուսափել գլոբալ վարկային ճգնաժամից, քանի որ Ռուսաստանի տնտեսական անկման արդյունքում զգալիորեն նվազել են դրամական փոխանցումների – ներդրումների ներհոսքը: Սակայն Հայաստանի որոշումը դիմել ԱՄՀ-ի աջակցությանը – թույլ տալ ազգային արժույթի առավել ազատ լողացող ռեժիմ, ողջունելի ազդանշան է ներկայիս դժվարությունները հաղթահարելու իշխանությունների զգուշավոր մոտեցման մասին»:
ԱՄՀ-ի Կառավարիչ-Տնօրեն Դոմինիկ Ատռոս-Կանը կոչ է արել ԱՄՀ-ի Խորհրդին 2009 թ. մարտի 6-ի իր նիստում հավանություն տալ Հայաստանին 540 մլն դոլար 28-ամսյա Stand By վարկ տրամադրելու որոշմանը, որը կազմելու է ԱՄՀ-ում Հայաստանի քվոտայի 400%: Երկիրը դիմել էր ԱՄՀ-ի օգնությանը, երբ պաշտոնական պահուստները նվազել էին 24%-ով – 2009 թ. հունվարի վերջի դրությամբ կազմել 1.26 մլրդ դոլար` 2007 թ. վերջի 1.66 մլրդ դոլարի համեմատ: Կենտրոնական բանկը 2008 թ.-ի ընթացքում ծախսել էր շուրջ 360 մլն դոլար ՀՀ դրամի փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ 305 մակարդակի վրա պահելու – դրանով մասնակիորեն դոլարացված ֆինանսական համակարգի նկատմամբ վստահությունը դժվարին պայմաններում պահպանելու համար: Կենտրոնական բանկը ներկայումս թույլ է տալու փոխարժեքի ավելի մեծ տատանողականություն, – ակնկալում է, որ ՀՀ դրամը կտատանվի 370ՀՀ դրամ/ԱՄՆ դոլար մակարդակի շուրջ: Սակայն Կենտրոնական բանկը պաշտոնապես չի հավաստիացրել, որ ՀՀ դրամի փոխարժեքը գտնվելու է որոշակի մակարդակի կամ որ-է միջակայքի սահմաններում: ԱՄՀ-ի վարկային ծրագիրը ներառում է աջակցություն բանկերին` հնարավորություն տալով նրանց չեզոքացնել ՀՀ դրամի արժեզրկման հետ-անքները` բանկային համակարգի վարկերի ընդհանուր ծավալում 38%-ը արտարժութային վարկերի առկայության պայմաններում: Քանի որ մասնավոր հատվածին տրամադրված բանկային վարկերը 2008 թ. վերջի դրությամբ կազմել են ՀՆԱ-ի միայն 17%-ը, ցանկացած պրոբլեմ դեռ-ս բավականին լավ կապիտալիզացված բանկային հատվածում կլինի առավել կառավարելի, քան նույն տարածաշրջանում «BB» սուվերեն վարկանիշ ունեցող երկրների մեծ մասում: Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը 2008 թ.-ին դանդաղել է – կազմել 6.8%` 2007 թ. 13.8%-ի համեմատ: 2008 թ. չորրորդ եռամսյակում գրանցվել է տնտեսական անկում 0.2 %, որը հիմնականում պայմանավորված էր շինարարության աճի տեմպերի շուրջ 11%-ով նվազմամբ: 2008 թ. չորրորդ եռամսյակում Ռուսաստանի տնտեսության կտրուկ անկումը ազդել է ստացվող դրամական փոխանցումների վրա, որը արտարժույթի – պահանջարկի ձ-ավորման կար-որագույն աղբյուր է: Համաձայն ԱՄՀ կանխատեսումների, 2009 թ.-ին Հայաստանի տնտեսությունը կկրճատվի 1.5% – ով, սակայն Հայաստանի իշխանություններն ակնկալում են շուրջ 2% տնտեսական աճ, պայմանավորված ֆիսկալ խթաններով, որոնք մասամբ ֆինանսավորվում են պաշտոնական աղբյուրներից: Ի լրումն ԱՄՀ վարկային ծրագրի, Հայաստանը ստանալու է 500 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ Ռուսաստանից – մոտակա 3 տարիների ընթացքում մինչ- 525 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային միջոցներ Համաշխարհային բանկից` փոքր – միջին ձեռնարկություններին ֆինանսավորելու համար:
ԱՄՀ վարկային ծրագրի հաստատումը – հաջողությամբ իրագործումը, ինչպես նա- երկրում վարվող կարգապահ քաղաքականության պահպանումը կաջակցի Հայաստանի վարկանիշին: Աշխարհաքաղաքական ռիսկը մնում է կար-որ գործոն այս անկայուն տարածաշրջանում, թե- հար-ան Ադրբեջանի հետ սառեցված հակամարտության լուծման գործում կա առաջընթաց: Ներքին քաղաքական ռիսկը թվում է թուլացել է ընտրությունների հետ կապված 2008 թ. մարտի անկայունության ժամանակահատվածից հետո, թե- տնտեսության անկումը կարող է հետագայում նորից անհանգստությունների պատճառ դառնալ: Պետական ֆինանսները շարունակում են հանդիսանալ դրական վարկանիշային գործոն: Այսպես, «Ֆիթչի» գնահատականներով, Հայաստանի պետական պարտքը 2008 թ. վերջի դրությամբ կազմել է ՀՆԱ-ի միայն 14%-ը: -ԱՊ-

5 Март 2009 - 18:06 AMT
5 марта Fitch Ratings заявило, что планируемый кредит от МВФ в размере 540 млн. долл. должен оказать поддержку корректировке экономики Армении перед лицом глобального и регионального экономического шока, а также поддержку прогнозу по рейтингам страны.
Как отмечается в сообщении Fitch, Армения имеет долгосрочные рейтинги дефолта эмитента («РДЭ») в иностранной и национальной валюте на уровне «BB» со «Стабильным» прогнозом. Рейтинг странового потолка находится на уровне «BB+», а краткосрочный рейтинг – на уровне «B».
«Решение Армении обратиться за предупредительной программой кредитования от МВФ и позволить более свободный плавающий валютный курс является положительным сигналом, свидетельствующим о продуманном подходе властей к управлению текущими сложностями, – отмечает директор в аналитической группе Fitch по суверенным рейтингам Эндрю Кохун,. – В то же время сокращение резервов к концу января указывает на масштабы шока, а также говорит о небольшом запасе прочности на случай ошибок в рамках проводимой политики, которые могут подорвать макроэкономическую стабильность и усилить негативное давление на рейтинги».
Директор-распорядитель МВФ Доминик Стросс-Кан предложил совету директоров МВФ одобрить резервный кредит Армении объемом 540 млн. долл. на срок в 28 месяцев на заседании совета, запланированном на 6 марта. Утверждение программы последует за 24-процентным сокращением государственных резервов до 1,26 млрд. долл. на конец января 2009 г. По сравнению с 1,66 млрд. долл. на конец 2007 г. Центральный банк Армении заявил о том, что им было израсходовано 360 млн. долл. на поддержку курса драма на уровне около 305 драмов за 1 долл. США в течение 2008 г. с целью поддержания доверия в рамках частично долларизованной финансовой системы на фоне глобальной финансовой нестабильности и политической напряженности. Центральный банк Армении отмечает, что он теперь позволит более высокую гибкость обменного курса и ожидает, что курс драма установится на уровне около 370 драмов за доллар. В то же время Центральный банк не давал официальных заверений в том, что курс драма будет находиться на каком-либо определенном уровне или в каком-либо определенном диапазоне. Программа МВФ будет включать предоставление поддержки армянским банкам, чтобы позволить им выдержать последствия снижения курса драма применительно к 38% кредитов в банковской системе, которые номинированы в иностранной валюте. Так как банковские кредиты частному сектору на конец 2008 г. составляли лишь 17% ВВП, какие-либо возможные проблемы в банковской системе, по-прежнему имеющей относительно хорошую капитализацию, должны быть в большей степени управляемыми в сравнении с большинством других сопоставимых стран в регионе. В 2008 г. рост ВВП в Армении замедлился до 6,8% с 13,8% в 2007 г. В 4 кв. 2008 г. произошло сокращение экономики на 0,2% на фоне 11-процентного снижения в строительном секторе. Резкий спад в российской экономике в 4 кв. 2008 г., скорее всего, негативно сказался на денежных переводах доходов из-за рубежа, важном источнике иностранной валюты и спроса. По прогнозам МВФ, экономика Армении может сократиться на 1,5% в 2009 г., хотя власти ожидают роста на уровне примерно 2%, обусловленного, в основном, фискальными стимулами, частично финансируемыми из государственных источников. Помимо вероятной программы МВФ, ожидается, что Армения получит кредит на 500 млн. долл. от России, а также на сумму до 525 млн. долл. от Всемирного банка на финансирование малого и среднего бизнеса в течение четырех лет.
Утверждение и успешная реализация программы МВФ, а также дальнейшее следование дисциплинированной политике в стране оказали бы поддержку рейтингам Армении. Геополитический риск остается фоновым фактором в этом нестабильном регионе, хотя есть свидетельства прогресса в разрешении замороженного конфликта Армении с соседним Азербайджаном. Внутренний политический риск, похоже, ослаб после периода нестабильности в марте 2008 г., связанного с выборами, хотя спад в экономике может снова вызвать волнения в будущем. Государственные финансы продолжают быть позитивным рейтинговым фактором. Так, по оценкам Fitch, государственный долг составлял лишь около 14% ВВП на конец 2008 г.