Իսրայելում մտադիր են մարտին Covid-19-ի դեմ կոլեկտիվ իմունիտետ ապահովել պատվաստումների միջոցով։ Իսրայելի առողջապահության նախարարության և Pfizer ընկերության համատեղ զեկույցում, որը հասանելի է որոշ ԶԼՄ-ների (օրինակ՝ MIT Technology Review և Reuters), ասվում է, որ, հաշվի առնելով պատվաստումների տեմպը երկրում, արդեն մարտին հնարավոր կլինի հասնել 85 պատվաստում՝ 100 մարդու հաշվարկով ցուցանիշին։
Զեկույցում նշվում է, որ Pfizer/BioNTech արտադրության պատվաստանյութը կասեցնում է վարակը 10-ից 9-ի դեպքում, գրում է Republic.ru-ն։
Զեկույցը դեռ պաշտոնապես չի հրապարակվել. ոչ Իսրայելի առողջապահության նախարարությունը, ոչ էլ Pfizer ընկերութունը չեն մեկնաբանել «արտահոսքը» և չեն հաստատել դրա իսկությունը։
Զեկույցում նկարագրված են հունվար-փետրվարի 3 շաբաթվա ընթացքում իրականացված ուսումնասիրությունները, երբ հեղինակները կարող էին համեմատել չպատվաստվածների առողջական վիճակը պատվաստանյութի երկրորդ դեղաչափը ստացածների հետ։ Ըստ նրանց եզրակացությունների՝ Pfizer/BioNTech պատվաստանյութի արդյունավետությունը մոտ 93% է՝ արտահայտված ախտանիշներով հիվանդության ընթացքի դեպքում։
Հոսպիտալացումների և մավան դեպքերը պատվաստվածների մոտ ևս նվազել են։ Գիտնականները եզրակացրել են, որ պատվաստանյութը 89.4%-ով արդյունավետ է թեստով ախտորոշվող վարակի ցանկացած ընթացքի դեպքում, այդ թվում՝ անախտանիշ։
Ըստ վերջին եզրակացության՝ ենթադրվում է, որ պատվաստանյութը գրեթե լիովին կարող է ճնշել վիրուսի տարածումը՝ այդպիսով վերջ դնելով պանդեմիային։
Փետրվարի 15-21-ն աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվածերի քանակը նվազել է 11%-ով, իսկ մահացությունը կրճատվել է 20%-ով։ Հիվանդացության նվազում է նկատվում 6-րդ շաբաթն անընդմեջ։ Այդ մասին ասվում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության զեկույցում։

24 Февраль 2021 - 13:01 AMT
Израиль с учетом стремительно развернувшейся кампанией вакцинации против коронавируса и темпами получения вакцин (85 уколов на 100 человек) может уже в марте наработать коллективный иммунитет. Об этом говорится в докладе, подготовленном совместно министерством здравоохранения Израиля и компанией Pfizer.
В нем утверждается, что вакцина от ковида производства Pfizer/BioNTech останавливает заражение в 9 случаях из 10, пишет Republic.ru.
В докладе описаны наблюдения, сделанные за 3 недели января-февраля этого года, когда исследователи смогли сравнить данные о здоровье невакцинированных граждан и людей, получивших вторую дозу препарата. Ученых интересовали 5 параметров: заражение, симптомы, госпитализация, госпитализация в критическом состоянии и смерть.
Согласно их выводам, вакцина Pfizer/BioNTech эффективна примерно на 93% в предотвращении ковида, протекающего с выраженными симптомами. Количество госпитализаций и смертей у вакцинированных людей также снизилось. Ученые, опираясь на данные тестирования, смогли прийти к выводу, что вакцина на 89.4% эффективна в предотвращении любой определимой тестами инфекции, включая бессимптомные.
Последний вывод предполагает, что вакцина может почти полностью подавить распространение вируса, таким образом положив конец пандемии.
Результаты доклада, основанные на одной из самых точных в мире баз данных, собранных с 17 января по 6 февраля, еще не были опубликованы в рецензируемом журнале (и не прошли стадию рецензирования коллегами). Ни израильский минздрав, ни представители Pfizer пока что не прокомментировали «утечку» документа СМИ и не подтвердили его подлинность.