5 Մարտ 2009 - 18:26 AMT
«Շուկայում իրավիճակը կայունացել է, իսկ իրավիճակը չարաշահողների նկատմամբ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի վաղվա նիստում վարույթներ կհարուցվեն»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են ասել ՀՀ ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունում: Հատուկ այդ նպատակով Հանձնաժողովի նախագահի հրամանով ստեղծված աշխատանքային խմբի մոնիտորինգի համաձայն, այսօր արդեն շուկայում կայունություն է գրանցվել, աժիոտաժային իրավիճակը վերացել է: Հանրապետության` մոնիտորինգի ենթարկվող մի քանի ցանցային սուպերմարկետներում եւ առեւտրի մանրածախ կետերում գների փոփոխություններ չկան. կամ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների բարձրացումներ նկատվել են միայն կոնկրետ 4-5 ապրանքատեսակների դեպքում:
Ինչպես հաղորդլ են հանձնաժողովի մամլո ծառայությունում, արդեն իսկ դոլարի փոխարժեքի կայունացմանը զուգընթաց, խոշոր ներկրողների հետ նախնական քննարկումների արդյունքում ակնկալիք կա, որ ապրանքային շուկաներում իրավիճակն ավելի կբարելավվի: Միեւունույն ժամանակ, աշխատանքային խումբը գրանցում է բոլոր ահազանգերն ու տվյալները, որոնք ստացվում են խնդրի առնչությամբ:
Ուրբաթ օրը տեղի կունենա ՀՀ ՏՄՊՊՀ նիստը, ի շարս այլ հարցերի, կքննարկվեն նաեւ շուկայի վերահսկողության ընթացքի վերաբերյալ հարցը: Նախապատրաստված նյութերի հիման վրա նախատեսվում է, որ մի քանի շուկաներում վարույթներ կհարուցվեն` տնտեսական գործոններով չհիմնավորված գների բարձրացումների, արհեստական դեֆիցիտի մասին վկայող տվյալների առնչությամբ:
Հիշեցնենք, որ հանձնաժողովը հանդես էր եկել տնտեսվարող սուբյեկտներն ուղղված նախազգուշացմամբ` զերծ մնալ վերոհիշյալ պատճառաբանությամբ գների չհիմնավորված բարձրացումներից, գերիշխող դիրքի չարաշահումներից կամ հակամրցակցային համաձայնություններից:

«Ситуация на рынке стабилизировалась, а в отношении злоупотребляющих положением в стране предпринимателей будут применены наказания», – сообщили журналисту PanARMENIAN.Net в пресс-службе ГКЗЭК. По результатам мониторинга рабочей группы, созданной указом председателя совета, сегодня на рынке ситуация стабилизировалась, ажиотаж прекратился. В подверженных мониторингу супермаркетах и отдельных торговых пунктах не наблюдается изменение цен либо повысились цены на 4-5 товаров первой необходимости.
Как сообщили в пресс-службе, налицо уже стабилизация обменного курса, и одновременно с этим обсуждены вопросы с крупными импортерами страны, которые высказали готовность содействовать улучшению ситуации на рынке товаров.
В пятницу состоится заседание ГКЗЭК на котором, наряду с другими вопросами, Комиссия обсудит вопрос о текущем положении на товарном рынке Армении. На основе подготовленных материалов в случае необходимости будут возбуждены производства в связи с необоснованным повышением цен, которые не обусловлены экономическими факторами, а также в связи с данными, свидетельствующими об искусственном дефиците.
Напомним, что ГКЗЭК выступила с предупреждением в отношении к хозяйствующих субъектов, воздержаться от необоснованного повышения цен, злоупотребления доминирующим положением или антиконкурентных соглашений.