Հայկական դրամի արժեզրկման հետեւանքով դեղորայքի գները Հայաստանում աճել են 30 տոկոսով, ակնկալվում է նաեւ մանկական սննդի էական թանկացում: Այդ մասին են վկայում PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի անցկացրած հարցման արդյունքները մայրաքաղաքի առաջատար դեղատներում: Այսօրվա դրությամբ դեղորայքի պակաս չկա եւ չի նախատեսվում, ասել են թղթակցին «Նատալի ֆարմ» ներկրող ընկերության գլխավոր գրասենյակում: «Դեղերի գները կվերանայվեն եւ կբարձրացվեն, քանի որ Հայաստանը, դեղորայք ներկրելով Հայաստան, պետբյուջե է վճարում 12 տոկոս մաքսային տուրք եւ 20 տոկոս ԱԱՀ»,-ասել են ընկերության գրասենյակում:
Քանի որ Հայաստանի Կենտրոնական բանկն անցավ լողացող փոխարժեքի, դոլարի գինը 305-ից հասավ 400 դրամի 1 դոլարի դիմաց, իսկ որոշ արտարժույթի փոխանակման որոշ կետերում` 410-420 դրամի 1 դոլարի դիմաց, սակայն արդեն հաջորդ օրը իրավիճակը սկսեց կայունանալ եւ դրամի փոխարժեքը այժմ 373 դրամ է 1 դոլարի դիմաց: Ըստ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի հետազոտությունների, դրամի արժեզրկման պատճառով ներկրվող ապրանքների գները բարձրացել են 10-12 տոկոսով, ոչ պետական ընկերությունների սահմանած գների դիտարկումը վկայում է 25-30 տոկոս գնաճի մասին: Երկրի վարչապետը խոստանում է, որ գները կկայունանան առաջիկա օրերին:

6 Март 2009 - 09:54 AMT
Стоимость медикаментов в Армении, вследствие девальвации армянского драма, взлетела на 30%, ожидается также значительное подорожание детского питания. Об этом свидетельствуют итоги опросов, проведенных корреспондентом PanNARMENIAN.Net в ведущих аптеках столицы. На сегодняшний день дефицита в медикаментах нет и не предвидится, сообщили корреспонденту в главном офисе импортера «Натали фарм». «Цены на медикаменты будут пересмотрены в сторону повышения, поскольку компания, импортируя в Армению медикаменты, платит в госбюджет таможенные пошлины в размере 12% и НДС – 20%», – сообщили в офисе компании.
В результате перехода Центробанка Армении к политике плавающего курса, цена доллара взлетела с 305 до 400др/$1, а в некоторых пунктах обмена валюты долларом торговали по цене 410-420 др/$1, однако уже на следующий день ситуация начала стабилизироваться и курс драма укрепился на отметке порядка 373др/$1. Согласно исследованиям Комиссии по защите экономической конкуренции вследствие девальвации драма цены на ряд импортируемых товаров повысились на 10-12%, мониторинг цен негосударственные компаний свидетельствует о 25-30%-ом повышении цен. Премьер-министр страны обещает, что цены стабилизируются в ближайшие дни и своими размерами не слишком шокируют общественность.