Թուրքական Baykar ընկերության գլխավոր տնօրեն Հալուք Բայրաքթարը հայտարարել է, որ ռուսական ռադիոէլեկտրոնային պայքարի (ՌԷՊ) համակարգերն «անկարող եղան» դիմակայելու Bayraktar TB2 գրոհային ԱԹՍ-ներին։ Այդ մասին նա ասել է լրագրող Իբրահիմ Հասկոլօղլուին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Արցախի դեմ սանձազերծված թուրք-ադրբեջանական պատերազմի ժամանակ ակտիվ կիրառվել են թուրքական Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերը: Bayraktar TB2-ը հարվածային անօդաչու սարք է, որի գործողության շառավիղը 150 կմ է, առավելագույն արագությունը՝ 222 կմ/ժամ, իսկ թռիչքի տևողությունը՝ 24 ժամ։ Անօդաչուի օգտակար բեռնատարողությունը 50 կգ է։
«Ռուսական «ՌԷՊ» համակարգերը նույնիսկ մեկ ժամով չկարողացան կանգնեցնել Bayraktar TB2-ը», – ասել է նա:
Baykar-ի գլխավոր տնօրենը հավելել է, որ ընկերությունը պաշտպանություն է մշակել «ՌԷՊ» միջոցներից, ուստի Bayraktar-ը «միշտ օդում կլինի»:
Փորձագետները նշում են, որ Ռուսաստանն ունի արդյունավետ տեխնիկա թուրքական ԱԹՍ-ների դեմ պայքարի համար, որոնցից մեկը «Տոռ-Մ2ԿՄ» զենիթահրթիռային համակարգն է՝ այն կարող է միանգամից 48 թիրախ հայտնաբերել, հետևել 10-ին և խոցել 4-ը։
Ըստ ՆԱՏՕ-ի զեկույցի՝ ռուսական «Պանցիր Ս-1» համակարգերը մարտական անօդաչուների դեմ պայքարի իդեալական միջոց է։ Նշվել է, որ այդպիսի զենքը «աճող սպառնալիք է ՆԱՏՕ-ի համար» և պետք է չեզոքացվի մարտին միանալուց առաջ։

Генеральный директор компании Baykar Халук Байрактар заявил о «неспособности» российских средств радиоэлектронной борьбы противостоять турецким ударным беспилотникам Bayraktar TB2. Об этом он рассказал журналисту Ибрагиму Хаскологлу на Twitch.
«Российские системы радиоэлектронной борьбы не могли остановить Bayraktar TB2 даже на час», — заявил он, пишет РИА Новости.
Генеральный директор Baykar добавил, что компания разработала для беспилотника защиту от средств РЭБ, поэтому он «всегда будет в воздухе».
При этом в отчете Объединенного центра передового опыта воздушных сил НАТО также отмечается, что российские зенитные ракетно-пушечные комплексы «Панцирь-С1» — это идеальное средство борьбы с военными беспилотниками.
В ходе недавней войны в Карабахе Азербайджан использовал турецкие БПЛА Bayraktar против армянских сил, а также мирного населения Арцаха.