6 Մարտ 2009 - 11:43 AMT
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) գների չհիմնավորված աճ է գրանցել ձեթի, կարագի, կենցաղային տեխնիկայի ու դեղորայքի շուկայում: Այդ մասին Երեւանում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ ՏՄՊՊՀ նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը: «Այդ շուկաների տնտեսվարող սուբյեկտների դեմ վարչական վարույթ կսկսվի: Մենք շատ բողոքներ ենք ստացել քաղաքացիներից հենց այդ շուկաներում գների աճի մազին: Օրինակ, մեզ հայտնի է դարձել, որ դեղորայք ներկրողները պայմանավորվել են գները բարձրացնել միանգամից 25 տոկոսով»,-ասել է Շահնազարյանը: Նա նաեւ նշել է, որ ՏՄՊՊՀ-ն կշարունակի դիտարկումը եւս երկու շաբաթ եւ անբարեխիղճ գործարարների ցուցակը կփոխանցվի Պետեկամուտների կոմիտե: «Այդ գերատեսչությունը արդեն իր լիազորությունների շրջանակներում կզբաղվի օրինախախտներով»,-ասել է Շահնազարյանը:
Ինչպես հավաստիացրել է Ա.Շահնազարյանը, խուճապի պատճառ չկա: «Մենք տեսնում ենք, որ դոլարի փոխարժեքն աստիճանաբար իջնում է` կազմելով 350-360 դրամ 1 դոլարի դիմաց: Արդեն վաղը սպառողը կնկատի բենզինի եւ դիզելային վառելիքի գների իջեցում»,-նշել է նա: Միեւնույն ժամանակ նա նշել է, որ Հայաստանն ազատ տնտեսական մրցակցությամբ երկիր է եւ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գների աճը կարող է կապված լինել միջազգային շուկաներում գների փոփոխության հետ:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) РА зарегистрировала необоснованное повышение цен на рынке растительного масла, сливочного масла, бытовой техники и медикаментов. Об этом в ходе брифинга в Ереване заявил председатель ГКЗЭК Ашот Шахназарян. “Против хозяйствующих субъектов этих рынков будут начаты административные расследования. Мы получали много жалоб от граждан в связи с повышением цен именно на этих рынках. Например, нам стало известно, что импортеры медикаментов договорились между собой и решили повысить цены сразу на 25% ”,- отметил Шахназарян. Он также отметил, что ГКЗЭК продолжит мониторинг еще 2 недели и список недобросовестных предпринимателей будет передан Комитету по государственным доходам. “Это ведомство уже в рамках своих полномочий займется правонарушителями”,- подчеркнул Ашот Шахназарян.
Как заверил председатель ГКЗЭК, нет никаких причин для паники. “Мы постепенно наблюдаем снижение курса доллара: 350-360 драмов за $1. Уже завтра потребители заметят снижение цен на бензин и дизельное топливо”, – заметил Шахназарян. В тоже время он подчеркнул, что Армения – страна со свободной экономической конкуренцией, и повышение цен на продукты первой необходимости может быть связано с изменениями цен на международных рынках.