6 Մարտ 2009 - 13:13 AMT
«Դեռեւս 7-8 ամիս առաջ մենք նշում էինք, որ Հայաստանին սպառնում է դրամի արժեզրկումը, որը բացասապես կանդրադառնա տեղական արտադրողի վրա եւ կհանգեցնի արտադրության ծավալների կտրուկ նվազեցման»,- ուրբաթ օրը կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի ապրանքարտադրողների Միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Նրա խոսքով, դա հանգեցրեց նրան, որ 2008թ. արդյունքներով ներկրվող ապրանքը կազմեց 4,4 մլրդ դրամ, իսկ արտահանվողը` 1 մլրդ-ից մի քիչ պակաս, այսինքն` ներկրումը արտահանմանը գերազանցեց 35%-ով: Բայց, Սաֆարյանի կարծիքով, դրամի թուլացումը միայն բավական չէ տեղական արտադրության բարելավման համար. Հայաստանի կառավարությունը պետք է փոխի իր ռազմավարությունը, որպեսզի բարելավի երկրի տնտեսական դրությունը:
Ելույթ ունենալով մամլո ասուլիսին` Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահը ներկայացրեց ճգնաժամից Հայաստանի դուրս գալու վերաբերյալ իր դատողությունները: Այդպես, նրա կարծիքով, կառավարության քաղաքականության հիմնական շեշտը պետք է դրվի նոր աշխատատեղերի ստեղծման վրա: Ինչպես ասել է Սաֆարյանը, միջազգային ֆինանսական կառույցներից ստացված վարկերը երկարաժամկետ հեռանկարում պետք է ուղղվեն Հայաստան-Իրան երկաթգծի եւ Հայաստան-Բաթումի մայրուղու կառուցմանը, ինչպես նաեւ նոր ԱԷԿ կառուցմանը: Ինչ վերաբերում է կարճաժամկետ հեռանկարին, ապա այստեղ անհրաժեշտ է օժանդակել գյուղական բնակչությանը: «Ռուսաստանից ստացված կայուն վարկը եւ «Հազարամյակի կանչերը» Ֆոնդի աջակցությունը կարելի է օգտագործել Հայաստանում հացահատիկային կուլտուրաների, շաքարեղեգի մշակման եւ շատ ներկրվող ապրանքների արտադրության համար»,- ասել է Վազգեն Սաֆարյանը:

«Еще 7-8 месяцев назад мы отмечали, что Армении грозит девальвация драма, которая отрицательно скажется на местном производителе и приведет к резкому снижению объемов производства», – сказал в пятницу на пресс-конференции председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян. По его словам, это привело к тому, что по результатам 2008 года импортируемые товары составил 4,4 млрд. драмов, а экспортируемые – чуть меньше 1 млрд. драмов, т. е. импорт превысил экспорт на 35%. Однако, по мнению Сафаряна, одного только ослабления драма недостаточно для улучшения местного производства – правительство Армении должно изменить свою стратегию, чтобы улучшить экономическое положение в стране.
Выступая на пресс-конференции, председатель Союза отечественных товаропроизводителей представил свое видение выхода Армении из кризиса. Так, по его мнению, основной акцент в политике правительства должен быть поставлен на создании новых рабочих мест. Как сказал Сафарян, полученные от международных финансовых структур кредиты в долгосрочной перспективе должны быть направлены на строительство железной дороги Армения – Иран и автодороги Армения – Батуми, а также на строительство новой АЭС. Что же касается краткосрочной перспективы, то здесь необходимо содействовать сельскому населению. «Полученный от России стабкредит и содействие Фонда «Вызовы тысячелетия» можно использовать для выращивания в Армении зерновых культур, сахарного тростника и производства многих импортируемых товаров», – сказал Вазген Сафарян.