3 Մարտ 2021 - 06:33 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանձնարարությամբ Ադրբեջանի հետ համատեղ սերիալ կնկարահանեն Արցախի դեմ պատերազմի, «Կովկասյան իսլամական բանակի և Խոջալուի ջարդի մասին»։
Թուրքիան և Ադրբեջանը համատեղ սերիալներ կնկարահանեն «պատմական իրադարձությունների մասին»,- գրում է Azerbaycan24.com-ը։
Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Մեհմեթ Նուրի Էրսոյն, ընդունելով Թուրքիա-Ադրբեջան մշակութային համատեղ հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու նպատակով Անկարա մեկնած ադրբեջանցի պաշտոնակից Անար Քերիմովին, խոսել էր մշակույթի, հատկապես` ֆիլմարտադրության ոլորտում Ադրբեջանի հետ համագործակցության խորացման մասին, գրում է Ermenihaber-ը։
Նա հիշեցրել էր, որ Թուրքիան հեռուստասերիալների արտադրության ոլորտում մեծ հաջողությունների է հասել և այժմ էլ դրանց արտահանմամբ աշխարհում զբաղեցնում է 2-րդ տեղը:
Վերջին 10-15 տարում սեփական արտադրության սերիալները, հատկապես պատմական թեմաներով, աննախադեպ քարոզչական գործիք են դարձել Անկարայի համար: Գեղարվեստական ոճով նկարահանված պատմական սերիալներում շատ հաճախ փաստերի աղավաղմամբ Օսմանյան կայսրությունը ներկայացվում է իրականությունից տարբերվող դրական լույսի ներքո:

3 Март 2021 - 06:37 AMT
Турция и Азербайджан будут снимать совместные сериалы и кинопроекты о войне в Нагорном Карабахе, Кавказской исламской армии и событиях в Ходжалу. Такое поручение дал президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Министр культуры и туризма Турции Мехмет Нури Эрсой заявил, что стране необходимо развивать сотрудничество с Азербайджаном в сфере кинематографа.
«Турция – вторая в мире страна-экспортер сериалов. Мы хотим поделиться нашим опытом с братским Азербайджаном», – отметил он.
Эрсой встретился со своим азербайджанским коллегой Анаром Керимовым на первом собрании культурной комиссии двух стран.
«Турция – один из мировых лидеров по сериалам, и как наше министерство, так и работники этого сектора обладают большим опытом в этом вопросе. Турция – страна, которая проводит очень много реставрационных работ как внутри, так и за пределами ее границ. Мы поделимся всем, чем знаем, с братским Азербайджаном», – рассказал Эрсой.
За последние 10-15 лет мыльные оперы собственного производства, особенно на исторические темы, стали для Анкары беспрецедентным инструментом пропаганды. В художественных исторических сериалах Османская империя часто изображается в позитивном свете, отличном от реальности.