4 Մարտ 2021 - 16:38 AMT
Թուլացած իմունիտետով հիվանդների օրգանիզմում կորոնավիրուսը կարող է պահպանվել մինչև մի քանի ամիս, մուտացիաներ կուտակել և հակամարմինների հանդեպ կայուն վիրուսի շտամ առաջացնել։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ գիտնականների հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել է medRxiv պորտալում։
Գիտնականները հայտնաբերել են լեյկեմիայի սուր հիվանդությամբ պացիենտի, որը վարակիչ էր նրա մոտ Covid-19-ի հայտնաբերումից նույնիսկ 250 օր անց և հետազոտության հրապարակման պահին։ Ընդ որում, վիրուսը 20-25 տարեկանների խմբին պատկանող այդ մարդու օրգանիզմում մի քանի մուտացիայի էր ենթարկվել, որոնցից մեկը հանդիպում է բրիտանական շտամի գենոմում, գրում է «Վեդոմոստին»։
«Մտահոգություն կա, որ ճնշված իմունիտետով մարդիկ, որոնք վարակված են SARS-CoV-2-ով, կարող են ռեզերվուար հանդիսանալ մուտացիաների կուտակման և նոր շտամերի առաջացման համար, որոնք կարող են խուսափել իմունային արձագանքից»,- զգուշացրել են հետազոտության հեղինակները։
Երկու այլ պացիենտի դեպքում՝ 5-ից փոքր տղայի և աղջկա մոտ վիրուսը պահպանվել է ավելի կարճ ժամանակ՝ 91 և 230 օր համապատասխանաբար, սակայն դա ևս տևական ժամկետ է։
Բոլոր 3 հիվանդի դեպքում ախտորոշված է եղել արյան քաղցկեղի տեսակներից մեկը՝ սուր B-բջջային սակավարյունություն։ Այդ հիվանդության դեպքում օրգանիզմը գրեթե չի արտադրում առողջ B-բջիջներ, որոնք պատասխանատու են հակամարմինների առաջացման և ադապտիվ իմունիտետի աշխատանքի համար։

4 Март 2021 - 10:45 AMT
Коронавирус в организме пациентов с ослабленным иммунитетом может сохраняться в течение нескольких месяцев, накапливать мутации и выработать штамм вируса, устойчивый к антителам, говорится в исследовании группы ученых из США. Исследование опубликовано на портале medRxiv.
Ученые обнаружили пациента с острой формой лейкемии, который оставался заразен даже на 250 день после выявления у него коронавирус и к моменту публикации исследования. При этом вирус в организме этого человека из возрастной группы 20-25 лет приобрел несколько мутаций, одна из которых встречается в геноме британского штамма, пишут «Ведомости».
«Растет озабоченность по поводу того, что люди с подавленным иммунитетом, инфицированные SARS-CoV-2, могут служить резервуаром для накопления мутаций и последующего появления новых штаммов, способных уклоняться от иммунных реакций», – предупредили авторы исследования.
У двух других пациентов – мальчика и девочки младше 5 лет – вирус в организме сохранялся менее длительное время: 91 день и 230 дней соответственно. Однако это значительно меньше стандартных 10 дней с момента появления симптомов, после которых большинство пациентов с коронавирусом обычно перестает быть заразными, отметили ученые.
Острая B-клеточная лейкемия – одна из форм рака крови – была у всех троих человек. При этом заболевании организм почти не производит здоровые B-клетки, отвечающие за выработку антител и работу адаптивного иммунитета.
По данным Университета Джонса Хопкинса, в мире зарегистрировано 115.2 млн случаев заражения коронавирусом и более 2.5 млн смертей от него. Первое место по заболеваемости коронавирусом занимают США – 28.8 млн случаев заражения.