«Ստեղծված իրադրության մեջ Հայաստանի կառավարությունը պետք է երեսով թեքվի դեպի տեղական արտադրողը»,- ուրբաթ օրը կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի ապրանքարտադրողների Միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Միության նախագահը առաջարկել է նվազեցնել ԱԱՀ 20%-ից մինչեւ 16-17%, իսկ փոքր եւ միջին բիզնեսի համար` մինչեւ 15%: Ինչպես հաղորդել է Սաֆարյանը, նույնանման իրադրություն է դիտվում նաեւ Ռուսաստանում, որտեղ ծրագրվում է 17% ԱՀՀ իջեցնել մինչեւ 13%: Բացի դրանից, Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահը առաջարկել է օգտագործել զարգացած երկրների փորձը` անուղղակի հարկերից անցում կատարել ուղղակի հարկերին: Նա օրինակ բերեց ԱՄՆ-ն, որտեղ անուղղակի հարկերը կազմում են 52,8%:
Ուստի, Սաֆարյանի կարծիքով, հանրապետության կառավարությունը պետք է կտրուկ միջոցներ ձեռնարկի, անխիղճ ներկրողներին, որոնք օգտվեցին փոխարժեքի փոփոխություններից եւ բարձրացրեցին գները, հարկային դաշտ մտցնել, իսկ տեղական արտադրողների առնչությամբ կիրառել ճկուն հարկային քաղաքականություն: «Բայց մյուս կողմից, եթե Հայաստանում «հարկային արձակուրդ» հայտարարվի, ապա ինչպե՞ս երկիրը կապահովի 940 մլրդ բյուջեն, որը 78,9%-ով ձեւավորվում է հարկային եկամուտներից»,- ամփոփել է նա:

«В сложившейся ситуации правительство Армении должно обратить особое внимание на местного производителя», – сказал председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян в пятницу на пресс-конференции в Ереване. Председатель Союза предложил снизить налог на НДС с 20% до 16 – 17%, а для малого и среднего бизнеса до 15%. Как сообщил Сафарян, аналогичная ситуация наблюдается в России, где планируется 17% НДС снизить до 13%. Кроме этого, председатель Союза отечественных товаропроизводителей предложил перенять опыт развитых стран – переключиться с непрямых налогов на прямые. Он привел в качестве примера США, где непрямые налоги составляют 52,8%.
Поэтому, по мнению Сафаряна, правительство республики должно принять радикальные меры, привести недобросовестных импортеров, которые воспользовались изменениями обменного курса и подняли цены, в налоговое поле, а в отношении местных производителей проводить гибкую налоговую политику. «Но с другой стороны, если объявить в Армении «налоговые каникулы», как страна обеспечит 940 млрд. бюджет, который на 78,9% формируется из налоговых поступлений?», – резюмировал он.