12 Մարտ 2021 - 09:33 AMT
Թռչնագրիպի վիրուսի նոր տեսակը A (H5N8), որը հայտնաբերվել էր ռուսաստանցիների մոտ փետրվարին, հավանաբար, մարդուց մարդու կփոխանցվի։ Այդ մասին հայտարարել է «Ռոսպոտրեբնադզորի» ղեկավար Աննա Պոպովան։
«Այն կանխատեսումը, որ դա տեղի կունենա, հավանականության մեծ աստիճան ունի։ Հավանաբար, դա տեղի կունենա․․․ Սակայն, մենք դա շուտ հայտնաբերեցինք»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Պոպովան ասել է, որ նման սցենարի պատրաստվելու ժամանակ կա՝ թեստեր մշակելու և պատվաստանյութ ստեղծելու համար։
«Պետք չի գա, դա երջանիկ պատահականություն կլինի։ Բայց եթե պետք գա, մենք արդեն պատրաստ կլինենք։ Այսինքն մենք կարողացանք տեսնել և զգուշացնել համաշխարհային հանրությանը, որ սպառնալիք կա»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Ըստ նրա՝ այդ վիրուսի հայտնաբերումը մարդկանց մոտ «համաշխարհային մակարդակի հայտնագործություն է» և սանիտարահամաճարակաբանական հսկողության ամբողջ համակարգի աշխատանքի արդյունք։
Փետրվարին Պոպովան հայտարարել էր, որ «Վեկտոր» կենտրոնի գիտնականները հաստատել են աշխարհում մարդկանց վարակման առաջին դեպքերը A (H5N8) թռչնագրիպով։ Այն ժամանակ վարակվել էր ՌԴ հարավում գործող թռչնաֆաբրիկայի 7 աշխատակից, որտեղ դեկտեմբերին բռնկում էր գրանցվել թռչունների շրջանում։

Новый тип вируса птичьего гриппа A(H5N8), который был выявлен у нескольких россиян в феврале, вероятнее всего, скоро мутирует и сможет передаваться от человека человеку. Об этом сообщила глава Роспотребнадзора Анна Попова, пишет ТАСС.
«Прогноз о том, что это случится, имеет достаточно высокую степень вероятности. Это, скорее всего, случится. Но мы увидели это раньше, чем наступила беда», – сказала она.
Попова подчеркнула, что есть время подготовиться к такому сценарию – разработать тесты и создать вакцину.
«Не понадобится – вот это будет уже счастливый случай. Но если понадобится, мы будем готовы. То есть мы смогли увидеть и предупредить все мировое сообщество о том, что угроза есть», – добавила Попова.
В феврале Попова заявила, что ученые центра «Вектор» подтвердили первые случаи в мире заражения людей вирусом птичьего гриппа A(H5N8). Тогда сообщалось, что заразились семь сотрудников птицефабрики на юге России, где в декабре 2020 года произошла вспышка среди поголовья птиц.