7 Մարտ 2009 - 13:03 AMT
«HSBC-ի վերլուծաբանների կարծիքով, 2009 թվականին Հայաստանում հնարավոր է 0 տոկոս տնտեսական աճ»,- այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայատարարել է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիմ Սլեյթերը : Նա հիշեցրել է, որ 2008 թվականն ավարտվել է տնտեսական աճի 5-5,5 տոկոս նվազմամբ:
Սղաճային ակնալումների վերաբերյալ գլխավոր գործադիր տնօրենը կարծիք է հայտնել, որ 2009 թվականին Հայաստանում սղաճը կկազմի 10-12 տոկոս: «Դա պայմանավորված է երկու գործոնով` դրամի արժեզրկման արդյունքում ներմուծվող ապրանքների գների եւ կոմունալ ծառայությունների (գազ, ջուր, էլեկտրականություն) սակագների բարձրացմամբ», – ասել է նա, նշելով, որ սղաճի բարձր մակարդակը նույնպես պայմանավորված կլինի ԱՊՀ երկրներից Հայաստան մուտք գործող տրանսֆերտների ծավալների փոքրացմամբ:
HSBC-ի վերլուծաբանների կանխատեսումները Հայաստանի վերաբերյալ լավատեսական են, նրանք կանխատեսում են 0 տոկոս ՀՆԱ ընթացիկ տարվա վերջին, հաղորդել է նա: Գործընկեր երկրների վերաբերյալ HSBC-ի փորձագետների կանխատեսումները պակաս լավատեսական են. տարեվերջին Ռուսաստանում կդիտարկվի ՀՆԱ-ի անկում 3 տոկոսով, Ղազախստանում` անկում 2,5 տոկոսով, իսկ Ուկրաինայում` անկում 9 տոկոսով: Թիմ Սլեյթերի խոսքերով, այս ամենից օգուտ կքաղի Վրաստանը, որն այս տարի, ինչպես եւ նախորդ տարիներին, օգնություն է ակնկալում Եվրամիությունից:

7 Март 2009 - 13:03 AMT
«По прогнозам группы HSBC, в 2009 году в Армении возможен 0%-ый экономический рост», – заявил в ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Тим Слэйтер. Он напомнил, 2008 год был завершен с 5 – 5,5% снижением экономического роста.
Относительно инфляционных ожиданий исполнительный гендиректор выразил мнение, что в 2009 году инфляция в Армении составит 10-12%. «Это обусловлено двумя факторами: повышением цен на импортируемые товары в результате обесценения драма и повышением тарифов на коммунальные услуги (газ, воду, электроэнергию)», – сказал он, отметив, что высокий уровень инфляции также будет обусловлен уменьшением объемов трансфертов поступающих из содружественных стран в Армению.
Прогнозы аналитиков группы HSBC в отношении Армении оптимистичны, и они прогнозируют 0% ВВП в конце текущего года, сообщил он. В отношении стран-партнеров эксперты группы HSBC в 2009 году прогнозы менее оптимистичны: в России к концу года будет наблюдаться спад ВВП в 3%, в Казахстане – спад в 2,5%, а на Украине – спад в 9%. По словам Тима Слэйтера, в выигрыше останется Грузия, которая в этом году, как и в предыдущих, ожидает помощи от Евросоюза.