Հայաստանի համար 368 մլն SDR-ի չափով (շուրջ 540 մլն դոլար) պահուստային միջոցների մասին 28-ամսյա համաձայնագրի կնքումը հաստատվել է 2009 թվականի մարտի 6-ին Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհրդի կողմից, այդ մասին նշվում է ԱՄՀ-ի պաշտոնական կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ:
ԱՄՀ-ի կողմից Հայաստանին հատկացվելիք դրամական միջոցները կուղղորդվեն գլոբալ ճգնաժամի հետեւանքների վերացման ծրագրի աջակցմանը, արժութային եւ ֆինանսական համակարգի նկատմամբ վստահության վերականգնմանը, ինչպես նաեւ բնակչության աղքատ խավերի պաշտպանությանը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 161,5 մլն SDR-ին (շուրջ 237 մլն ԱՄՆ դոլար) համարժեք գումարն անմիջապես կտրամադրվի, մնացած միջոցները` 9 չափաբաժիններով:
Տվյալ համաձայնագրի հաստատումն ԱՄՀ-ի, Հայաստանի քվոտայի շուրջ 400 տոկոսը կազմող, պաշարներին բացառիկ մուտքի հնարավորություն է տալիս: Համաձայնագիրը հաստատվել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի արագացված ֆինանսական մեխանիզմի ընթացակարգի շրջանակներում: –Շ–

Заключение 28-месячного соглашения о резервных средствах (Stand-By Arrangement) для Армении в размере 368 млн. SDR (около $ 540 млн.) было утверждено 6 марта 2009 года Исполнительным Совета Международного Валютного Фонда, об этом говорится в сообщении на официальном сайте МВФ.
Денежные средства, которые МВФ предоставит Армении, будут направлены на поддержку программ по преодолению последствий глобального кризиса, восстановление доверия к валютной и финансовой системе, а также на защиту бедных слоев населения.
В сообщении говорится, что сумма, эквивалентная 161,5 млн. SDR (около 237 млн. долларов США), будет предоставлена незамедлительно, а оставшиеся средства – в девяти траншах с учетом ежеквартальных обзоров.
Утверждение данного соглашения дает возможность исключительного доступа к ресурсам МВФ, составляющим порядка 400% от квоты Армении. Соглашение было утверждено в рамках процедуры ускоренного финансового механизма Международного Валютного Фонда.