7 Մարտ 2009 - 16:48 AMT
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի վարկային ներդրումները 2008 թվականին աճել են 40 տոկոսով, եւ դա բավականին բարձր ցուցանիշ է», – հաղորդել է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիմ Սլեյթերը շաբաթ օրը կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Սակայն, ըստ Սլեյթերի, վարկավորման գծով որոշ անկում է նկատվում 2008 թվականի վերջին եռամսյակում եւ 2009 թվականի առաջին քարորդում: Դա պայմանավորված է երկրում եւ ողջ աշխարհում տնտեսական կայունության պայմաններում ռիսկի մեծացմամբ, պարզաբանել է նա: «Մենք շարունակում ենք վարկավորել մեր հաճախորդներին, իսկ 2009 թվականին հիմնական շեշտը կդրվի փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորման վրա», – ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Թիմ Սլեյթերը, այդ հատվածի վարկավորումը կարող է խթան հանդիսանալ Հայաստանի հետագա զարգացման համար: Ինչ վերաբերում է վարկավորման տեմպերի նվազմանը, ապա դա կապված է դրամի փոխարժեքի արժեզրկման հետ, ինչը մեր հաճախորդներին ստիպել է իրենց ավանդները դրամից վերաձեւակերպել դոլարի:
Տարեվերջին, գլխավոր գործադիր տնօրենի կարծիքով, հակառակ միտում կնկատվի, առավել եւս, որ բանկերի մեծամասնություն, այդ թվում նաեւ «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն դրամով ավանդների համար մեծ տոկոսադրույք է ապահովում:

«Кредитные инвестиции ЗАО «HSBC Банк Армения» в 2008 году возросли на 40% и это довольно высокий показатель», – сообщил генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Тим Слэйтер на пресс-конференции в субботу.
Однако, как сказал Слэйтер, наблюдается некоторый спад по линии кредитования в последнем квартале 2008 года и первой четверти 2009 года. Это связано с увеличением риска кредитования в условиях экономической нестабильности в стране и во всем мире, пояснил он. «Мы продолжаем кредитовать наших клиентов, и основной акцент в 2009 году будет сделан на кредитовании малого и среднего бизнеса», – сказал он.
Как сообщил Тим Слэйтер, кредитование этого сектора может послужить стимулом для дальнейшего развития экономики Армении. Что же касается снижения темпов кредитования, то это связано с обесценением курса драма, что заставило наших клиентов переоформить свои вклады с драма на доллар.
В конце года, по мнению исполнительного гендиректора, будет наблюдаться обратная тенденция, тем более, что большинство банков, в том числе и «HSBC Банк Армения», обеспечивает большую % ставку по драмовым вкладам.