17 Մարտ 2021 - 07:56 AMT
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) և Եվրոպայի դեղամիջոցների գործակալույունը (EMA) կապ չեն հայտնաբերել կորոնավիրուսի դեմ կիրառվող AstraZeneca պատվաստանյութի և տրոմբերի առաջացման միջև։
Մի շարք եվրոպական երկրներ կասեցրել են պատվաստանյութի կիրառումը, քանի որ կասկածներ են առաջացել այդ դեղամիջոցի անվտանգության առումով, մասնավորապես` կարծիք կա, որ այն տրոմբ կարող է առաջացնել, գրում է BBC-ն։
Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իսպանիան, Իտալիան հայտարարել են, որ կսպասեն ԵՄ կանոնակարգող մարմնի հետազոտության արդյունքներին, ԵՄ մի շարք այլ անդամներ՝ Լեհաստանը, Չեխիան, Բելգիան, շարունակում են պատվաստել բնակչությանը AstraZeneca-ով։
Մարտի 16-ին ЕМА-ն հայտարարել է, որ վստահում է AstraZeneca պատվաստանյութին։
«Ուզում եմ ընդգծել, որ ներկա պահին չկա ոչ մի վկայություն, որ պատվաստանյութի կիրառումը տրոմբ է առաջացրել»,- ասել է գործակալության ղեկավար Էմեր Քուկը։
Նմանատիպ հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՀԿ-ն՝ նշելով, որ կապ չի տեսնում տրոմբերի առաջացման և պատվաստանյութի միջև։
EMA-ն պատվաստանյութի անվտանգության վերաբերյալ իր եզրակացությւնները կհրապարակի մարտի 18-ին։
ԵՄ-ում և Մեծ Բրիտանիայում արդեն 17 մլն մարդ է պատվաստվել AstraZeneca պատվաստանյութի դեղաչափով։ Վերջին օրերին պատվաստվածների մոտ տրոմբերի առաջացման մոտ 40 դեպք է գրանցվել։ Ըստ ЕМА-ի, դա ավելի չէ, քան ընդհանուր առմամբ բնակչության շրջանում։

17 Март 2021 - 08:40 AMT
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) и Европейское агентство лекарственных средств (EMA) призвали продолжать использовать вакцину производства компании AstraZeneca, заявив, что польза от нее перевешивает все возможные риски.
Глава регулятора Эмер Кук сказала, что агентство индивидуально оценивает все инциденты и рассчитывает завершить проверку 18 марта, пишет Reuters.
«Я хочу подчеркнуть, что в настоящее время нет никаких свидетельств того, что именно вакцинация привела к образованию тромбов», – сказала глава агентства Эмер Кук. С таким же заявлением выступила ВОЗ, указав, что не видит связи между образованием тромбов и вакциной, и что причин для паники нет.
Германия, Франция и Италия сообщили 15 марта, что приостановят использование вакцины AstraZeneca от Covid-19 после того, как несколько стран сообщили о возможных серьезных побочных эффектах.
Около 17 миллионов человек в ЕС и Великобритании уже получили дозу вакцины AstraZeneca. На прошлой неделе было зарегистрировано менее 40 случаев образования тромбов у вакцинированных людей. По данным EMA, это не больше, чем среди населения в целом.