18 Մարտ 2021 - 09:49 AMT
Հայաստանը մտադիր է վերջնաժամկետից հետո ևս 5-10 տարով երկարացնել ատոմակայանի գործունեության ժամկետը՝ մինչև 2036-ը։ Այդ մասին Հայաստանում ատոմային էներգետիկայի 55-ամյակին նվիրված համաժողովի ժամանակ ասել է կայանի տնօրեն Մովսես Վարդանյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Գործող կայանի երկրորդ բլոկը գործարկվել է 1980 թվականին, մինչև 2026 թվականը այն 40 տարի աշխատած կլինի (հաշվի առնելով, որ 6 տարի՝ 1989-95 թվականներին, չի գործել)։
2015-16 թվականներին «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի աջակցությամբ ու ռուսական վարկի միջոցներով Հայաստանը զգալի աշխատանք է կատարել ԱԷԿ-ի գործունեության ժամկետի երկարաձգման ուղղությամբ: Այժմ վերանորոգման աշխատանքներն իրականացվում են հայկական կողմի միջոցներով և մոտենում են ավարտին։
«Այժմ, հաշվի առնելով այլ երկրների փորձը, մենք պատրաստվում ենք կայանի աշխատանքի ժամկետը երկարաձգել ևս 5-10 տարով», – նշել է Վարդանյանը:
Այսինքն՝ նախատեսվում է 2026-ից հետո համապատասխան հիմնավորումների առկայության դեպքում շարունակել կայանի շահագործումը: Ժամկետի չերկարաձգման ռիսկերի մասով նա ասել է, որ ամեն դեպքում տեխնոլոգիական պրոցես է և ռիսկի գործոնը կա: Բայց միաժամանակ ընդգծել է. «Հաշվի առնելով, որ ռուսական ընկերություններն իրենց բլոկերում այդպիսի փորձ ունեն, մենք հուսով ենք, որ ռիսկի գործոնը շատ փոքր է որևէ խնդիր առաջանալու համար», գրում է Aysor.am-ը։
Տնօրենի խոսքով՝ աշխատանքների կազմակերպման առումով, 2021թ. նախազգուշական վերանորոգման ժամանակաշրջանը ամենաբարդերից է: Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ մայիսի 15-ից բլոկի աշխատանքը 141 օրով կդադարեցվի: Այդ ընթացքում կիրականացվեն անվտանգության բարձրացման աշխատանքներ։
«2021-ի վերանորոգումից հետո մենք կարգավորող մարմնից պետք է նոր լիցենզիա ստանանք»,-ասել է նա։
Կայանի չգործելու ընթացքում մի քանի պլանային միջոցառումներ կանցկացվեն՝ վթարային սառեցման համակարգերի թարմացում (ռեակտորի գերտաքացման դեպքերի համար), կնորոգվեն հակահրդեհային, վթարային էներգամատակարարման համակարգերը (դիզել գեներատորներով, ռեակտորի անջատման դեպքում): Բացի այդ, կիրականացվի կայանի սառեցման աշտարակների վերանորոգման աշխատանքների մի մասը (որտեղ տուրբինների տաք ջուրը սառեցվում է կրկնակի օգտագործման համար), գրում է Sputnik Արմենիան։
Բացի այդ, այս տարի ռեակտորի մետաղական կորպուսի այրման նախապատրաստություն է իրականացվում։ Այս աշխատանքն իրականացվում է ռուս գործընկերների հետ. այրման նախագիծը կկազմեն Կուրչատովի ինստիտուտի ֆիզիկոսները, իսկ աշխատանքները կիրականացնեն «Ատոմէներգոռեմոնտ» ձեռնարկության ինժեներները (և՛ ինստիտուտը, և՛ ձեռնարկությունը մտնում են «Ռոսատոմի» մեջ): Այդ աշխատանքը նախատեսված է անցկացնել առաջիկա 1-2 տարում։
Հայկական ԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի կյանքի երկարաձգման ծրագրի հիմնական նպատակներն են հանդիսանում ռեսուրսների վերականգնումը և կայանի աշխատանքի երկարացումը մինչև 10 տարի, ատոմակայանի անվտանգության ու արդյունավետության մակարդակի բարձրացումը:
Նախագծով նախատեսված բոլոր աշխատանքները կավարտվեն 2021 թվականի վերջում։ Հայկական ԱԷԿ-ը ապահովում է Հայաստանում սպառվող էլեկտրաէներգիայի մոտ 40%-ը։

Армения в перспективе хочет продлить срок действия атомной станции на 5-10 лет сверх крайнего срока. Об этом заявил журналистам генеральный директор станции Мовсес Варданян на конференции в Ереване, посвященной 55-летию атомной энергетики в Армении, пишет Sputnik Армения.
Ныне действующий, второй блок станции был запущен в 1980 году, к 2026 году он отработает 40 лет (учитывая, что он простаивал 6 лет, в 1989-95 годах).
В 2015-16 годах, при поддержке госкорпорации «Росатом» и на средства российского кредита, Армения провела значительную работу по продлению срока действия АЭС. Сейчас ремонтные работы проводятся на собственные средства армянской стороны и близятся к завершению.
«Сейчас, учитывая опыт других стран, мы готовимся продлить срок действия станции еще на 5-10 лет», – отметил Варданян.
Это означает, что планируется продолжить работу АЭС после 2026 года, если будут соответствующие обоснования.
«Это технологический процесс, и, конечно, есть фактор риска. Но, учитывая опыт российских компаний в таком процессе, надеемся, что фактор риска очень низкий, чтобы возникли проблемы», – сказал директор, пишет Aysor.am.
Он отметил, что 15 мая 2021 года АЭС будет остановлена на 141 день в связи с проведением широкомасштабных работ. В это время пройдет несколько плановых мероприятий: обновление систем аварийного охлаждения (на случай перегрева реактора), противопожарной системы и системы аварийного питания (дизель-генераторами, на случай отключения реактора).
Кроме того, в этом году ведется подготовка к отжигу металлического корпуса реактора. Эта работа проводится совместно с российскими коллегами: проект по отжигу составят физики из Курчатовского института, а провести работы помогут инженеры из предприятия «Атомэнергоремонт» (и институт, и предприятие входят в структуру «Росатома»). Эту работу намечено провести в ближайшие 1-2 года.
С учетом всех этих работ, руководство атомной станции готовится подать в надзорный орган («Армгосатомконтроль») заявку о продлении срока службы станции – пока до 2026 года.