Այս տարի «Սթար» սուպերմարկետների ցանցի ռազմավարությունը կուղղորդվի ներքին արտադրության աճին: «Սթար» սուպերմարկետների ցանցի նոր բաժանմունքի բացումից հետո ոչ մեծ ընդմիջում կարվի` ստեղծված պայմաններում մեր սպառողների նախապատվություններն ավելի լավ ուսումնասիրելու նպատակով», – վերանորոգման աշխատանքներից հետո «Սթար» սուպերմարկետի բացման արարաողության ժամանակ PanARMENIAN.Net-ի լրագրողի հետ զրույցում հաղորդել է «Սթարի» գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանը: Նրա խոսքերով, առաջիկայում ցանցի ղեկավարությունը գործողություններ կձեռնարկի շուկայում իրավիճակի ուսումնասիրության, ստեղծված պայմաններում ապրանքի գնման ժամանակ սպառողների նախապատվությունների փոփոխության, ապրանքների այդ կատեգորիաների օպտիմալացման, «Սթար» ապրանքանիշի ներքին արտադրության բարձրացման ուղղությամբ:
Դրամի արժեզրկումը հանգեցրել է ներմուծվող ապրանքների գների բարձրացմանը, սակայն «Սթար» ապրանքանիշի ապրանքների գները չեն բարձրանա:
Ինչպես հաղորդել է Քերոբյանը, ցանցի ղեկավարությունը ծրագրում է 2009 թվականին եւս երկու սուպերմարկետ բացել, սակայն մտադիր չէ ընդլայնելու իր գործունեությունը Հայաստանի մարզերում:
Նա կարծիք է հայտնել, որ անհրաժեշտ է սպառոզ-բիզնես-պետություն սերտ համագործակցություն, քանի որ բիզնեսը կապող օղակ է եւ կարող է ազդել ինչպես շարքային սպառողի պահանջների ու նախապատվությունների վրա, այնպես էլ աջակցել կառավարությանն իրականացվող քաղաքականության հարցում: «Սթարն» օրական սպասարկում է 25 000 սպառողի, եւ պետությունը մեր օգնությամբ կարող է վերահսկել գները շուկայում», – ասել է նա: Իր կողմից, պետությունը պետք է փոփոխություններ կատարի հարկային օրենսգրքում եւ, վերջապես, արտադրողին զարգանալու, տեղական արտադրությունը կարգավորելու եւ նորմալ գործառնող տնտեսություն ստեղծելու հնարավորություն տա:

9 Март 2009 - 08:01 AMT
В этом году стратегия сети супермаркетов «Стар» будет направлена на рост внутреннего производства. «После открытия нового отделения сети супермаркетов «Стар», будет сделан небольшой перерыв, чтобы лучше изучить предпочтения наших потребителей в сложившихся условия», – сообщил исполнительный директор «Стар» Ваан Керобян в беседе с журналистом PanARMENIAN.Net в ходе церемонии открытия после ремонтных работ супермаркета «Стар». По его словам, в ближайшее время руководство сети предпримет действия по изучению ситуации на рынке, изменения предпочтений потребителей при покупке товаров в созданных условиях, оптимизации этих категорий товаров, а также поднятию внутреннего производства брэнда «Стар».
Девальвация драма привела к повышению цен на импортируемые товары, но цены на товары под торговой маркой «Стар» не повысятся. «Ценовых изменений на товары под торговой маркой «Стар» не предвидится, – заявил Ваан Керобян.
Как сообщил Керобян, руководство сети планирует отрыть в 2009 еще 2 супермаркета, однако расширить свою деятельность в областях Армении не планирует.
Он выразил мнение, что необходимо тесное сотрудничество потребитель-бизнес-государство, поскольку бизнес является связующим звеном и может повлиять как на потребности и предпочтения рядового потребителя, так и содействовать правительству страны в проводимой им политике. «Стар» обслуживает ежедневно до 25 000 потребителей и государство с нашей помощью может контролировать цены на рынке», – сказал он. Со своей стороны государство должно внести изменения в налоговый кодекс, и дать, наконец, возможность производителю развиваться, налаживать местное производство и создать нормально функционирующую экономику.