22 Մարտ 2021 - 14:36 AMT
Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը (ՀԱՀ) վերավաճառել է կորոնավիրուսի դեմ AstraZeneca-ի պատվաստանյութի իր պաշարը Աֆրիկյան միության երկրներին։ Այդ մասին հայտարարել է առողջապահության նախարար Զվելի Մկիզեն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Նախարարությունը վերջին շաբաթներին պետք է համոզվեր, որ Աֆրիկյան միության բոլոր այն երկրները, որոնք պետք է պատվաստանյութեր ստանան, համապատասխանում են պահանջներին և ստացել են կանոնակարգող բոլոր հավանությունները, թույտվություններն ու արտոնագրերը համապատասխան երկրներում բաշխելու համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ պատվաստանյութերի առաջին խմբաքանակը կբաշխվի 9 երկրի, ցանկը չի հրապաակվել։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀԱՀ-ը որոշել է կասեցնել կորոնավիրուսի դեմ AstraZeneca պատվաստանյութի կիրառումը, քանի որ հետազոտությունը ցույց է տվել դրա ցածր արդյունավետութոյւնը կորոնավիրուսի հարավաֆրիկյան շտամի դեմ։
ՀԱՀ առողջապահության արհմիության աշխատակիցների և այլ ծառայությունների ներկայացուցիչ Քևին Հալամը հայտարարել է, որ ՀԱՀ իշխանությունները պետք է AstraZeneca-ի 1 մլն դեղաչափ վերավաճառեն Աֆրիկյան միությանը։

22 Март 2021 - 14:55 AMT
ЮАР продала ранее приобретенные вакцины AstraZeneca от коронавируса странам Африканского союза (АС). Об этом заявил глава министерства здравоохранения Звели Мкизе.
«Министерство в последние недели должно было убедиться, что все страны-члены, обозначенные командой АС по закупке вакцин как реципиенты вакцин, соответствуют требованиям и получили все регулятивные одобрения, разрешения и лицензии для распределения вакцин в соответствующих странах», – говорится в заявлении, пишет РИА Новости.
Как отмечается, первая партия вакцин будет распределена по девяти государствам, список стран не уточняются.
Ранее стало известно, что власти ЮАР решили пока остановить реализацию плана по вакцинации населения вакциной от коронавируса AstraZeneca, поскольку исследование показало ее низкую эффективность от южноафриканского штамма (B.1.351).
Представитель профсоюза сотрудников здравоохранения и других служб ЮАР Кевин Халама заявил, что власти ЮАР должны перепродать один миллион доз вакцины против коронавируса от компании AstraZeneca Африканскому союзу.