«Դրամի արժեզրկման գործընթացը օբյեկտիվ քայլ է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի եւ կառավարության քաղաքականության մեջ»,- Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին ասել է ՀՀ Ֆինանսների փոխնախարար Վարդան Արամյանը: Նրա խոսքով, դրամի արժեզրկման նախապայմանները սկսեցին նկատվել դեռեւս անցյալ տարվա սեպտեմբերի սկզբից: Առեւտրի անկումը, փոխադրումների եւ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ներքին պահեստների հոսքի նվազումը հանգեցրին այնպիսի կտրուկ քայլի, ինչպիսին անցումն էր ազգային տարադրամի լողացող փոխարժեքին:
Ինչպես պարզաբանել է Արամյանը, նախապես ուսումնասիրվել էր շատ երկրների փորձառությունը, այդ թվում` Ռուսաստանի, Ղազախստանի, որտեղ փուլ առ փուլ ներմուծվում էր լողացող փոխարժեքի քաղաքականությունը: «Քանի որ Հայաստանի ֆինանսական համակարգը տարածաշրջանում տարբերվում է առավել մեծ կայունությամբ, ապա անցումն էլ լողացող փոխարժեքին կտրուկ կատարվեց»,- հաղորդել է նա: Ֆինանսների նախարարի տեղակալի կարծիքով, կտրուկ անցումը լողացող փոխարժեքին պակաս ծախսատար է:
Դրամի արժեզրկումը հանգեցրեց ներկրվող ապրանքի գների բարձրացմանը: «Ստեղծված պայմաններում Հայաստանի Կենտրոնական բանկն ու կառավարությունը կանգնած են երկրում ֆինանսական կայունության եւ գների կայունության միջեւ ընտրության առջեւ»,- ասել է Արամյանը: Նրա խոսքով, ֆինանսական կայունությունը հանգեցնում է գների կայունացմանը, քանի որ «եթե մատը մատի չտանք», գներն ինքնաբերաբար չեն իջնի:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք Կենտրոնական բանկը կրկին դրամի հաստատված փոխարժեք չի ներմուծել, միայն թե ավելի լայն միջակայքում ($1 համար 360-380 դրամ), Արամյանը պարզաբանեց, որ Հայաստանի Կենտրոնական բանկը երբեք չի հայտարարել դրամի զսպող քաղաքականության մասին: «Այդ կանխատեսումը կատարվել է միայն այն նպատակով, որպեսզի չառաջանա «հոլդինգ-էֆեկտ», ինչպես նաեւ բնակչության բացասական սպասումների նվազեցում»,- ասել է նա: Ինչպես պարզաբանել է ֆինանսների փոխնախարարը, շուկայում առաջատար դիրք գրավող սուբյեկտները կարող էին օգտագործել այդ իրադրությունը եւ իրենց հայեցողությամբ փոխարժեք հաստատել, օրինակ` $1 համար 450 դրամ: Արամյանի կարծիքով, դրամի փոխարժեքն արդեն կայունացել է: «Եթե պահանջարկի եւ առաջարկի տարբերությունը մարտի 4-5-ին կազմում էր 20 դրամ, ապա այժմ կազմում է 5-6 դրամ»,- ասել է նա:

«Процесс девальвации драма явился объективным шагом в политике Центробанка и правительства Армении», – сказал заместитель министра финансов Вардан Арамян в понедельник на пресс-конференции в Ереване. По его словам, предпосылки обесценивания драма стали наблюдаться еще с начала сентября прошлого года. Спад торговли, уменьшение потока трансфертов и внутренних резервов Центробанка Армении привели к такому резкому шагу, как переход к плавающему курсу нацвалюты.
Как пояснил Арамян, предварительно был изучен опыт многих стран, в том числе России, Казахстана, где проходило поэтапное внедрение политики плавающего курса. «Поскольку финансовая система Армении отличается наибольшей стабильностью в регионе, то и переход к плавающему курсу был осуществлено резко», – сообщил он. По мнению заместителя министра финансов, резкий переход к политике плавающего курса является менее затратным.
Девальвация драма привела к повышению цен на импортируемые товары. «В сложившихся условиях Центробанк Армении и правительство стоят перед выбором финансовой стабильности или стабильности цен в стране», – сказал Арамян. По его словам, финансовая стабильность приводит к стабилизации цен, поскольку «если оборвать руки», то цены сами по себе не спустятся.
Отвечая на вопрос журналиста, не установил ли Центробанк вновь фиксированный курс драма, только в более широком коридоре (360 – 380 драмов за $1), Арамян пояснил, что Центробанк Армении никогда не объявлял о сдерживающей политике драма. «Данный прогноз был сделан с той лишь целью, чтобы не возникло «холдинг-эффекта», а также минимизации отрицательных ожиданий населения», – сказал он. Как пояснил заместитель министра финансов, субъекты, занимающие лидирующее положение на рынке, могли воспользоваться этой ситуацией и установить обменный курс по их усмотрению, например 450 драмов за $1. По мнению Арамяна, обменный курс драма уже стабилизировался. «Если маржа спроса и предложения 4-5 марта составляла 20 драмов, то сейчас – 5-6 драмов», сказал он. –ва-