23 Մարտ 2021 - 09:48 AMT
Android համակարգով սմարթֆոնների օգտատերերն ամբողջ աշխարհում սկսել են բողոքել տարբեր հավելվածների խափանումից։ Հավելվածները փակվում են առանց որևէ պատճառի և հասկանալի չէ, թե ում մոտ կոնկրետ կա այդ խնդիրը և ինչով է այն պայմանավորված։
Google-ն արդեն հայտարարել է, որ խնդիրը կապված է համակարգում WebView հավելվածի բաղադրիչի թարմացման հետ, ինչն էլ խափանումներ է առաջացնում ծրագրում, գրում է HiTech-ը։
Նման խնդիր ունենալու դեպքում, եթե հավելվածներն Android-սմարթֆոնում սկսում են առանց պատճառի փակվել կամ «թռնել», կարելի է շտկել այն։ Հարկավոր է մտնել կարգավորումների դաշտ, այնուհետև՝ «Հավելվածներ», հետո մենյուում միացնել սիստեմային հավելվածների արտացոլումը, ապա որոնման մեջ գտնել Android System WebView և սեղմել «Հեռացնել թարմացումները»։
Որոշ օգտատերերի մոտ բացակայում է WebView թարմացումը հեռացնելու կոճակը կամ ուղղակի չի գործում, այդ դեպքում կարելի է փորձել հեռացնել և կրկին ներբեռնել Chrome բրաուզերը։
Google-ն արդեն աշխատում է խնդիրը շտկելու վրա։
Ըստ բողոքների՝ առավել հաճախ խափանվում է Gmail հավելվածը, բջջային խաղերն ու ինտերնետին միացումով մյուս ծրագրերը։

Владельцы Android-смартфонов со всего мира начали массово жаловаться на «вылеты», сбой и закрытие различных приложений.
Google уже обратила внимание на происходящее и сообщила, что проблема заключается в обновлении приложении-компонента WebView в системе, которое приводит к сбоям программ, пишет HiTech.
Вскоре Google сообщила, что исправила ошибку в обновлении компонентов, которые приводили к закрытию приложений на Android. Для этого нужно установить из Google Play актуальные версии Android System WebView и браузера Chrome.
Судя по жалобам в интернете, чаще всего вылетало приложение Gmail, мобильные игры и другие программы с подключением к интернету. Проблемы встречались независимо от бренда и модели смартфона, версии Android и других параметров.