«Մենք տեղավորվում ենք բյուջեի շրջանակներում, եւ դեռեւս չի կարելի խոսել բյուջեի սահմանափակման մասին»,- հայտնել է ՀՀ խորհրդարանի պատգամավոր, Հանրապետական կուսակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը: Նրա խոսքով, այն, ինչ այսօր կատարվում է, առեւտրի լիբերալացումն է, ինչն էլ կհանգեցնի արժեթղթերի շուկայի ձեւավորմանը:
Ինչպես նշել է ՀՀ Ազգային ժողովում կուսակցական մեծամասնություն կազմող ՀՀԿ ղեկավարը, «հնարավոր է բյուջեի կրճատում, բայց ես դրանում ոչ մի սարսափելի բան չեմ տեսնում, քանի որ կարելի է պարզապես կրճատել որոշ ծախսեր»: Սահակյանը գտնում է, որ «բյուջեն չպետք է ենթարկվի քաղաքական սադրանքներին»:
Չնայած, որ ֆինանսական ճգնաժամի արդյունքում աշխարհի շատ երկրներում բացասական տնտեսական աճ է լինելու, Գալուստ Սահակյանի խոսքով, Հայաստանը զրոյական ցուցանիշ չի ունենա. «Իսկ եթե ունենա, ապա դա ցավալի կլինի հանրապետության համար»: Ըստ Գ.Սահակյանի, տարվա վերջին Հայաստանը տնտեսական աճ կունենա: Ինչ վերաբերում է ֆինանսական ճգնաժամին, ապա, ինչպես ավելացրել է խորհրդարանականը, աշնանը այն կմեղմանա:

“Мы укладываемся в бюджет, и пока что нельзя говорить о секвестре бюджета”, – заявил депутат парламента, руководитель фракции РПА Галуст Саакян. По его словам, то, что происходит сегодня – это либерализация торговли, что и приведет к формированию рынка ценных бумаг.
Как отметил руководитель Республиканской фракции, у которой парламентское большинство в Национальном собрании РА, “возможно сокращение бюджета, но ничего страшнoго в этом я не вижу, так как можно просто сократить кое-какие расходы”. Саакян считает, что “бюджет не должен подчиняться политическим спекуляциям”.
Несмотря на то, что в результате финансового кризиса во многих странах мира в этом году будет отрицательный экономический рост, по словам Галуста Саакяна, у Армении не будет нулевого показателя: “А если и будет, то это не будет плачевно для республики”. Согласно Г. Саакяну, к концу года у Армении будет экономический рост. Что касается финансового кризиса, то, как добавил парламентарий, к осени он ослабеет.