Դրամի արժեզրկման արդյունքում ամենաուժեղ հարվածը հասցվեց հանրության գնողունակությանը: «Դրամի արժեզրկումը հանգեցրեց սննդամթերքի գների բարձրացմանը, իսկ ապրիլի 1-ից կբարձրացվեն նաեւ կոմունալ ծառայությունների հարկերը, եւ դա կրկնակի հարված կլինի հանրապետության բնակչության համար»,- Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը: Նրա կարծիքով, բնակչության սոցիալական բեռը թեթեւացնելու համար միջին աշխատավարձի մակարդակը 30 000-ից պետք է բարձրացնել 40 000 դրամի:
Խոսելով դրամի արժեզրկման պատճառով ստեղծված իրադրության մասին` Թաթուլ Մանասերյանը ասել է, որ անթույլատրելի էր դրամի փոխարժեքի զսպման համար մոտ $700 մլն ծախսելը, եւ ավելացրել է, որ վերջերս Հայաստանում դրամի զսպման համար ծախսվել է ավելի շատ գումար, քան երկրին հատկացրեցին ՀԲ, ՄՏՖ եւ Ռուսաստանը:
Հանդիսանալով լողացող փոխարժեքի աստիճանական ներմուծման կողմնակից` Մանասերյանը նշել է, որ լողացող փոխարժեքի քաղաքականությունը ինքնանպատակ չէ, ուստի կառավարությունը պետք է ռադիկալ միջոցներ ձեռնարկի ստեղծված իրադրությունը հաղթահարելու համար: Միջազգային հրապարակում փորձառվում է պետգնումների մեխանիզմը, որը թույլ կտա հսկելու գները եւ պայքարելու շուկայի աներես մասնակիցների դեմ:
Տնտեսագետի կարծիքով, գլոբալ ճգնաժամը կառուցողական փոփոխությունների կհանգեցնի, կստեղծվեն տնտեսության նոր մոդելներ, որտեղ պետությունը մասնակիորեն կկարգավորի ազգային տարադրամի փոխարժեքը:

Самый сильный удар в результате девальвации драма был нанесен по покупательской способности общества. «Девальвация драма привела к повышению цен на продукты питания, а с 1 апреля будут повышены также тарифы на коммунальные услуги, и это будет двойным ударом для населения республики», – заявил на пресс-конференции в Ереване доктор экономических наук Татул Манасерян. По его мнению, чтобы облегчить социальную нагрузку населения, необходимо увеличить уровень средней зарплаты с 30 000 до 40 000.
Говоря о ситуации, создавшейся в связи с девальвацией драма, Татул Манасерян сказал, что недопустимо было потратить порядка $700 млн. на сдерживание курса драма и добавил, что за последнее время в Армении на удержание драма было затрачено больше, чем предоставили стране ВБ, МВФ и Россия.
Являясь сторонником поэтапного внедрения политики плавающего курса, Манасерян отметил, что политика плавающего курса не является самоцелью, поэтому правительство должно предпринять радикальные меры по преодолению сложившейся ситуации. В международном опыте практикуется механизм госзакупок, который позволит контролировать цены и бороться с недобросовестными участниками рынка.
По мнению экономиста, глобальный кризис приведет к структурным изменениям, будут созданы новые модели экономики, где государство будет частично регулировать курс нацвалюты.