Ռուսաստանաբնակ հայազգի միլիոնատեր, «Ալսիկո» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Վալերի Բաղդասարովը զոհվել է Մոսկվայի մետրոյի ռելսերին՝ գնացքը հատել է նրա գլուխը՝ չհասցնելով արգելակել։
Միջադեպը տեղի է ունեցել մարտի 21-ին, սակայն զոհվածի ինքնությունը նոր է պարզվել։
«Երբ արտակարգ ծառայությունների աշխատակիցներին հաջողվել է մտնել գնացքի տակ, նրանք հայտնաբերել են 72-ամյա գործարար Վալերի Բաղդասարովի մարմինը։ Գնացքի անիվները կտրել են նրա գլուխը։ Ողջ մնալու շանսեր այս պարագայում նա չուներ։ Զոհվածի մարմինը հանել են և տեղափոխել դատարանի դիահերձարան»,- ասել է աղբյուրը իրավապահ մարմիններում, գրում է News.ru-ն։
Ողբերգությունը տեղի է ունեցել «Դմիտրովսկայա» մետրոյի կայարանում, որի աշխատակիցները՝ նկատելով տղամարդուն, շտապել են օգնության, սակայն արդեն ուշ է եղել։ Մեքենավարը շտապ արգելակում է արել, սակայն գնացքի արագությունը շատ մեծ էր։ Ըստ Հինգերորդ ալիքի՝ գործարարի մոտ գրություն են գտել, որի բովանդակությունը չի հրապարակվում։
«Ալսիկո» ՓԲԸ-ն գյուղատնտեսական արդյունաբերական խումբ է, որը հիմնել է Բաղդասարովը և որը զբաղվում է բույսերի պաշտպանության միջոցնեերի արտադրության ամբողջական ցիկլով։

30 Март 2021 - 06:57 AMT
Основатель и председатель совета директоров компании «Алсико», российский миллионер армянского происхождения Валерий Багдасаров погиб на рельсах московского метро — ему отрубил голову не успевший затормозить поезд.
Инцидент произошел еще 21 марта, однако личность погибшего установлена только сейчас.
«Когда экстренным службам удалось забраться под состав, они обнаружили тело скончавшегося 72-летнего бизнесмена Валерия Багдасарова. Мужчине буквально отрубило голову колесами поезда. Шансов выжить в таких обстоятельствах у него не было. Тело погибшего мужчины подняли с путей и доставили в судебный морг», — рассказал источник в правоохранительных органах, пишет News.ru.
Трагедия произошла на станции метро «Дмитровская». Сотрудники станции, заметив упавшего мужчину, бросились ему на помощь, но было уже поздно. Машинист применил экстренное торможение, однако скорость состава была слишком велика. По информации Пятого канала, у бизнесмена нашли предсмертную записку, ее содержание не разглашается.
Сельскохозяйственная промышленная группа ЗАО «Алсико», основанная Багдасаровым, занимается полным производственным циклом по выпуску средств защиты растений и продукции из цеолита.