30 Մարտ 2021 - 12:19 AMT
Կանադան կասեցնում է AstraZeneca-ով պատվաստումները 55 տարեկանից ցածր մարդկանց շրջանում՝ տրոմբերի առաջացման վտանգի պատճառով։ Այդպիսի խորհուրդ է տվել առողջապահության նախարարությանը Կանադայի Ազգային խորհրդատվական կոմիտեն։
«Զգալի անորոշություն կա AstraZeneca-ով մինչև 55 տարեկան մեծահասակ մարդկանց շրջանում պատվաստումներից օգուտի վեաբերյալ՝ հաշվի առնելով պոտենցիալ ռիսկերը»,-ասել է NACI-ի փոխնախագահ Շելլի Դիքսը, գրում է «Իզվեստիան»։
Նշվում է, որ տրոմբերի առաջացման ռիսկը 100,000 մարդուց 1-ի մոտ է ի հայտ գալիս, ինչն ավելի բարձր ցուցանիշ է, քան ենթադրվում էր ավելի վաղ։
Ըստ Կանադայի Մանիտոբա նահանգում պատվաստանյութի ներդրման աշխատանքային խմբի անդամ Ջոս Ռեյմերի` Եվրոպայում դեղամիջոցի պատճառով տրոմբերի առաջացման աճող ռիսկեր չեն հայտնաբերվել, սակայն, հազվադեպ, բայց լուրջ կողմնակի ազդեցությունը հիմնականում նկատվել է երիտասարդ կանանց մոտ։
AstraZeneca-ով պատվաստումների կասեցման մասին որոշումներ էին կայացրել Գերմանիան, Իտալիան, Նորվեգիան, Լատվիան, Իսլանդիան, Ֆրանսիան, Իսպանիան, Ինդոնեզիան, Սլովենիան և մի շարք այլ պետություններ։ Ավելի ուշ ԱՀԿ հորդորով որոշ երկրներ վերսկսկեցին պատվաստումները։ Մարտի 28-ին ՀՀ-ն ստացել է AstraZeneca պատվաստանյութի 24,000 դեղաչափ։

30 Март 2021 - 10:29 AMT
Канада приостановила использование вакцины от коронавируса AstraZeneca для людей младше 55 лет из-за опасения возникновения тромбов. Соответствующую рекомендацию минздраву дал Национальный консультативный комитет Канады по иммунизации (NACI).
«Существует значительная неопределенность в отношении пользы от вакцинирования AstraZeneca взрослых людей в возрасте до 55 лет с учетом потенциальных рисков», — заявила зампред NACI Шелли Дикс, пишут «Известия».
Отмечается, что риск образования тромбов в настоящее время появляется у одного человека из 100,000, что намного выше, чем предполагалось ранее.
По словам доктора Джосс Реймер из рабочей группы по внедрению вакцины в канадской провинции Манитоба, в Европе не обнаружили растущего риска тромбов в целом из-за препарата, однако редкий, но серьезный побочный эффект наблюдался в основном у молодых женщин.
Прививочную кампанию препаратом AstraZeneca приостановили в Германии, Италии, Норвегии, Латвии, Исландии,Франции, Испании, Индонезии, Словении и ряде других государств. Власти этих стран приняли это решение, руководствуясь мерами предосторожности из-за вероятных побочных эффектов от вакцины. Позднее после рекомендации ВОЗ ряд стран возобновил использование препарата.