Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) մասնագետները կորոնավիրուսի ծագման վերաբերյալ իրենց զեկույցում անհրաժեշտ չեն համարել շարունակել լաբորատորիայից SARS-CoV-2-ի արտահոսքի մասին հիպոթեզի ուսումնասիրությունը։ Այդ մասին գրել է The Washington Post-ը՝ ԱՀԿ զեկույցին հղումով։
«Փորձագետների թիմը խորհուրդ է տալիս շարունակել ուսումնասիրել կենդանուց մարդուն անցման հնարավոր ուղին, ինչպես նաև վիրուսի տարածումը սառեցված սննդամթերքի միջոցով․․․ Փորձագետների խումբը խորհուրդ չի տալիս լրացուցիչ հետազոտություններ իրականացնել լաբորատոր արտահոսքի մասին հիպոթեզի ուսումնասիրության ուղղությամբ»,- ասվում է հոդվածում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
ԱՀԿ մասնագետները նշել են, որ Ուհանում 3 լաբորատորիա է եղել, որոնք զբաղվել են վիրուսի ախտորոշմամբ կամ տարածման կանխարգելմամբ, ինչպես նաև պատվաստումով։ Նշվում է, որ բոլոր վերոնշյալ օբյեկտներն աշխատում են «բարձր մակարդակով և լավ են կառավարվում», իսկ դրանց աշխատակիցների վարակվելու մասին տվյալներ չկան։
ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադնան Հեբրեյեսուսը մամուլի ասուլիսում ասել է, որ ԱՀԿ-ն չի բացառում կորոնավիրուսի ծագման հիպոթեզներից ոչ մեկը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կոչ է արել Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի 10 մլն դեղաչափ հատկացնել աղքատ երկրներին, որպեսզի յուրաքանչյուր երկիր կարողանա սկսել պատվաստման գործընթացը 2021-ի առաջին 100 օրյա ժամկետում։

Специалисты Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в своем докладе о происхождении нового коронавируса не представили рекомендацию о необходимости дальнейшей проработки гипотезы об утечке SARS-CoV-2 из лаборатории. Об этом пишет газета The Washington Post со ссылкой на попавший в ее распоряжение доклад ВОЗ.
«Команда (экспертов) рекомендует продолжить изучение возможного пути передачи (вируса) от животных к человеку, а также распространения через замороженные продукты питания. Она (группа экспертов) не рекомендует дополнительные исследования гипотезы о лабораторной утечке», – говорится в статье, пишет ТАСС.
Как сообщает издание, специалисты ВОЗ указали, что в Ухане было три лаборатории, занимавшиеся либо диагностикой вируса, либо вопросами предотвращения его распространения, а также вакцинацией. В докладе при этом отмечается, что все три объекта работают на высоком уровне и «хорошо управляются», а свидетельств заражения их сотрудников не было. «Они (сотрудники лаборатории) также не сообщали о хранении или лабораторной деятельности в отношении коронавирусов или других связанных с летучими мышами вирусов до вспышки», – цитирует издание доклад.
Генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус на пресс-конференции подчеркивал, что ВОЗ не исключает ни одну из существующих гипотез, касающихся происхождения нового коронавируса.