ԱՄՀ-ի եւ Ղրղըզստանի Ազգային բանկի (ՂՀԱԲ) հետ համատեղ Բիշքեկում կազմակերպված խորհրդաժողովի ժամանակ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ղրղըզստանի եւ Թուրքմենստանի պաշտոնական մարմինների ղեկավարները, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները քննարկել են գլոբալ տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը: Այդ մասին նշվում է ԱՄՀ-ի պաշտոնական կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ:
«Միջազգային ֆինանսական ճգնաժամը եւ համաշխարհային տնտեսությունում աճի տեմպերի դանդաղումը կազդեն Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների տնտեսական հեռանկարների վրա», – ԱՄՀ-ի Մերձավոր Արեւելքի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների դեպարտամենտի տնօրեն Մասուդ Ահմեդը: Նա նաեւ նշել է, որ «ԱՄՀ-ը սպասում է տարածաշրջանում աճի տեմպերի կտրուկ կրճատում 2008 թվականին 6 տոկոսից մինչեւ 2 տոկոսից պակաս 2009 թվականին»:
Խորհրդաժողովի մասնակիցները միաբան էին այն կարծիքում, որ Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրները գնալով ավելի ու ավելի են ենթարկվում ընդարձակվող գլոբալ ճգնաժամի ազդեցությանը, ընդ որում, առավել լրջորեն ճգնաժամի ազդեցությունը զգացվում է այն երկրներում, որոնք շատ բանով կախված են Ռուսաստանից կամ արտաքին ֆինանսավորման լուրջ պահանջ ունեն: Լրացուցիչ ճնշում կարող է առաջանալ արտագնա աշխատանքի մեկնածների վերադարձի հետ կապված:
Ինչպես նշել է ՂՀԱԲ-ի նախագահ Մարատ Ալապաեւը, տարածաշրջանում ուժեղանում է ֆինանսական հատվածի վրա գործադրվող ճնշումը, հատկապես այն երկրներում, որտեղ բանկերը արտաքին պարտավորությունների ռեֆինանասավորման լուրջ պահանջ ունեն: Ֆինանսատնտեսական պայմանների վատթարացման ֆոնի վրա շատ երկրներում կանգ է առել վարկավորման աճը եւ նկատվում է փոխատվությունների հետ կապված վնասների աճ:
Տարածաշրջանի երկրների պաշտոնական մարմինները քայլեր են ձեռնարկում ճգնաժամի հետեւանքների հետ կապված խնդիրների` լիկվիդայնության տրամադրման, կապիտալի ներհոսքի, խնդրահարույց ակտիվների լիկվիդացման եւ դեպոզիտների երաշխավորման խնդիրների լուծման ուղղությամբ: Փոխարժեքի ուղղորդումը նույնպես մի շարք երկրներին օգնում է դիմակայել լայնածավալ արտաքին շոկին եւ թույլ չտալ պահուստային հիմնադրամների կրճատում, ինչպես դա արվեց Հայաստանում:
Միեւնույն ժամանակ, տարածաշրջանի երկրները, որոնց տնտեսությունն այնքան էլ մեծ չէ, բավականաչափ պաշարներ չունեն աճը պահպանելու եւ բնակչության աղքատ խավերին աջակցելու համար: Խորհրդաժողովի մասնակիցները համաձայնվել են այն բանի հետ, որ այդ երկրների վրա ճգնաժամի ազդեցության մեղմացումը, այդպիսով, զգալի չափով կախված կլինի դոնորների աջակցության ծավալների մեծացումից:

На прошедшей в Бишкеке конференции, организованной совместно с МВФ и Национальным банком Киргизии, руководящие работники официальных органов Армении, Азербайджана, Грузии, Казахстана, Киргизии и Туркменистана, представители международных финансовых организаций обсудили влияние глобального экономического кризиса. Об этом говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте МВФ.
«Международный финансовый кризис и замедление темпов роста в мировой экономике окажут влияние на экономические перспективы стран Кавказа и Центральной Азии», — подчеркнул директор Департамента стран Ближнего Востока и Центральной Азии МВФ Масуд Ахмед. Он также отметил, что «МВФ ожидает резкого сокращения темпов роста в регионе с 6% в 2008 году до менее чем 2% в 2009 году».
Участники конференции были единодушны во мнении, что страны Кавказа и Центральной Азии все больше подвергаются влиянию расширяющегося глобального кризиса, причем наиболее серьезно его влияние ощущается в тех странах, которые во многом зависят от России или испытывают серьезную потребность во внешнем финансировании. Дополнительное давление может возникнуть в связи с возвращением трудовых мигрантов.
Внешние аспекты кризиса явно проявляются в платежном балансе стран региона. Среднее сальдо по счету текущих операций в этих странах, которое в 2008 году было положительным, в 2009 году превратится в небольшой дефицит.
Как отметил Председатель НБКР Марат Алапаев, в регионе усиливается давление на финансовый сектор, особенно в тех странах, где банки испытывают серьезную потребность в рефинансировании внешних обязательств. На фоне ухудшения финансово-экономических условий во многих странах прекратился рост кредитования, и наблюдается рост убытков по ссудам.
Официальные органы стран региона предпринимают шаги по решению проблем, связанных с последствиями кризиса: предоставление ликвидности, капитальные вливания, ликвидация проблемных активов и гарантирование депозитов. Корректировка обменных курсов также помогает ряду стран противостоять масштабным внешним шокам и не допускать сокращения резервов, как это было сделано в Армении.
В то же время страны региона, размер экономики которых не столь велик, не обладают достаточными ресурсами для поддержания роста и оказания поддержки бедным слоям населения. Участники конференции согласились с тем, что смягчение влияния кризиса на эти страны будет, таким образом, в решающей степени зависеть от увеличения масштабов донорской поддержки.