Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն ազդել է տնտեսության բոլոր ոլորտների վրա, սակայն դա չի նշանակում, որ դրամական միջոցներ չկան, եւ ներդրողները նոր շուակներ չեն ընտրի: Հայաստանի կապիտալի շուկան թույլ զարգացած է, այդ իսկ պատճառով ենթակա չէ համաշխարհային ճգնաժամի ուժեղ ազդեցությանը: Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանի կառավարությունը, Կենտրոնական բանկը եւ «NASDAX OMX Հայաստան» ֆոնդային բորսան համատեղ առաջնային IPO են կազմակերպել:
Մարտի 9-ի տվյալներով 200 մարդ արդեն գնել է «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ բաժնետոմսերը` 150 մլն դրամ ընդհանուր արժողությամբ:
«Առաջին IPO-ն կարելի է հաջողված համարել, եթե «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ն ոչ թե մեկ սեփականատեր ունենա, այլ շատ», – այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «NASDAX OMX Հայաստանի» տնօրեն Արմեն Մելիքյանը: Նրա խոսքերով, դա նշանակում է, որ շատ մարդ է վստահում այդ բիզնես-նախագծին:
Մելիքյանը հաղորդել է, որ ընկերության գործունության հետ կապված ռիսկերը նվազագույնն են, քանի որ «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ն IPO-ի իրականացմանը նախապատրաստվել էին տնտեսական ճգնաժամից շատ առաջ, իսկ երեք նոր ՀԷԿ-երի շինարարությունն արդեն սկսվել է: Ինչպես հաղորդել է Մելիքյանը, տեղաբաշխման ավարտին արդյունքները կամփոփվեն եւ կբացահայտվեն առավելություններն ու թերությունները: «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ օրինակին հետեւող ընկերություններն այդ նվաճումները հաշվի կառնեն ապագայում, երբ մուտք գործեն կապիտալի շուկա:

10 Март 2009 - 17:47 AMT
Мировой финансово-экономический кризис затронул все сферы экономики, но это не означает, что нет денег, и инвесторы не будут искать новые рынки. Рынок капитала Армении слабо развит, поэтому он не подвержен сильному влиянию мирового кризиса. В сложившейся ситуации правительство Армении, Центробанк и Фондовая биржа «NASDAX OMX Армения» при совместном сотрудничестве организовали первое IPO. По данным на 9-ое марта 200 человек подписались на покупку акций ОАО «Арцах ГЭС» общей стоимостью в 150 млн. драмов.
«Первое IPO можно считать удавшимся, если у ОАО «Арцах ГЭС» будет не один владелец, а много», – сказал в ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции директор «NASDAX OMX Армения» Армен Меликян. По его мнению, это означает, что много человек доверяет этому бизнес-проекту.
Меликян сообщил, что риски, связанные с деятельностью компании, минимальны, поскольку ОАО «Арцах ГЭС» готовилась к реализации IPO задолго до экономического кризиса, а строительные работы по трем новым ГЭС уже начаты. Как сообщил Меликян, после завершения размещения будут подведены итоги и выявлены плюсы и минусы. Компании, которые последуют примеру ОАО «Арцах ГЭС», учтут эти достижения на будущее, когда придут на рынок капитала.