Հայաստանի առեւտրի նախարարության կանխատեսմամբ, 2009 թվականին զբոսաշրջիկների հոսքը Հայաստան կավելանա 10 տոկոսով: Այդ մասին մարտի 11-ի մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
Նրա խոսքերով, 2008 թվականին Հայաստան է այցելել 588 000 զբոսաշրջիկ, ինչը 9,4 տոկոսով (510 000 մարդ) ավել է, քան 2007 թվականին: Ինչպես հաղորդել է Ապրեսյանը, կազմակերպված զբոսաշրջությունը կազմել է 15-20 տոկոս երկրի ընդհանուր զբոսաշրջության կառուցվածքում, մնացածը` անհատական այցելություններ են, որոնցից 60 տոկոսը սփյուռքի ներկայացուցիչների այցերն են:
Ըստ Ապրեսյանի, զբոսաշրջության ոլորտի զարգացումն առաջին հերթին կապված է նրա հետ, որ Հայաստանը գրավիչ երկիր է հարուստ ազգային կոլորիտի ու պատմության, եզակի բնության, հյուրընկալ ժողովրդի տեսակետից, եւ կարեւորը, ցածր գների առումով: Իր կողմից Հայաստանի կառավարությունը վերանայել է «Պետական տուրքի մասին» օրենքն ու այժմ 21-օրյա մուտքի արտոնագրի համար հարկ կլինի վճարել 3000 դրամ: «Ստեղծված պայմաններում հանրապետությունում զբոսաշրջության զարգացման հետագա խթանման համար անհրաժեշտ է պետության ու մասնավոր հատվածի համագործակցությունը»,-ասել է նա: Արդեն ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որը զբաղվում է տրամադրվող ծառայությունների մակարդակի բարձրացմանն, զբոսաշրջության ոլորտում բարենպաստ օրենսդրական դաշտի ստեղծմանն, վիզային ռեժիմի պարզեցմանն, ինչպես նաեւ ճանապարհների բարեկարգմանն ուղղված նախագծերի մշակմամբ , ասել է Ապրեսյանը: «Բարենպաստ պայմանների ստեղծումը Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման համար թույլ կտա համալրել Հայաստանի պետբյուջեն»,-հավելել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Ապրեսյանը, համաշխարհային ճգնաժամը չէր կարող չանդրադառնալ զբոսաշրջության ոլորտի վրա ողջ աշխարհում: Ըստ Զոբսաշրջության միջազգային կազմակերպության, 2008 թվականին գրանցվել է միջազգային զբոսաշրջության աճի դանդաղում 3-3,5 տոկոսով, իսկ 2009 թվականին նախատեսվում է, որ միջազգային զբոսաշրջության աճը կտատանվի 0-1 տոկոսի մակարդակում:

11 Март 2009 - 09:42 AMT
По прогнозам Министерства торговли Армении, в 2009 численность туристов в Армению увеличится на 10%. Об этом на пресс-конференции 11 марта заявил глава управления по туризму министерства экономики РА Мехак Апресян.
По его словам, в 2008 году Армению посетило 588 000 туристов, что на 9.4% (510 000 человек) больше, чем в 2007 году. Как сообщил Апресян, организованный туризм составляет 15-20% в структуре общего туризма страны, остальную часть составляют индивидуальные посещения, среди которых 60% – со стороны представителей армянской диаспоры.
По мнению Апресяна, развитие сферы туризма в первую очередь связано с тем, что Армения – привлекательная страна с точки зрения богатого национального колорита и истории, удивительной природы, гостеприимного народа и, что самое главное, низких цен. Со своей стороны правительство Армении пересмотрело закон «О государственной пошлине», и сейчас 21-дневная виза стоит 3000 драм. «В сложившихся условиях для дальнейшего развития туризма в республике необходимо содействие государства и частного сектора», – сказал он. Уже создана рабочая группа, которая занимается разработкой проектов по улучшению уровня предоставляемых услуг, создания благоприятного законодательного поля в сфере туризма, упрощения визового режима, а также благоустройства дорог, сообщил Апресян. «Создание благоприятных условий для развития туризма в Армении пополнит госбюджет» – добавил он.
Как сообщил Апресян, мировой кризис не мог не повлиять на сферу туризма во всем мире. По статданным Международной организации туризма, в 2008 году наблюдалось снижение роста международного туризма на 3 – 3,5%, а в 2009 году планируется, что рост международного туризма будет колебаться на уровне 0-1%.